Mojstrici rokodelki Petra Plestenjak Podlogar in Lili Panjtar sta prikazali peko malih loških kruhkov.

Na Visokem se je cedil med ...

Med je bil glavna tema rokodelskega dogodka Medeno na Visokem, v okviru katerega so preteklo nedeljo prikazali čebelarjenje in rokodelske veščine, povezane s čebelarstvom.

Visoko – Pretekla nedelja je bila nadvse sladka za vse, ki so obiskali prireditev Medeno na Visokem z medenim sejmom. V Rokodelskem centru DUO Škofja Loka so tako želeli predstaviti neskončno možnosti za ustvarjanje, ki jih ponuja med. Predstavili so celoten krog od čebel in čebeljih panjev do priprave in točenja medu ter uporabe medu in voska v različnih izdelkih. Pri delu je bilo mogoče opazovati mojstre rokodelce, ki za ustvarjanje uporabljajo med in vosek, predstavili so se tudi čebelarji in čebelarska društva. Na celotnem škofjeloškem območju imajo namreč po besedah Katarine Sekirnik iz Rokodelskega centra DUO dolgoletno tradicijo čebelarstva, tako da jim je z medeno tematiko res uspelo povezati to območje.

Uporabo medu v rokodelstvu je tudi na Škofjeloškem mogoče srečati pri peki medenega peciva, kot so mali loški kruhki in dražgoški kruhki. »Oboji so si podobni po sestavi testa, okusu in simboliki, a prve odtiskujejo v modelčke, dražgoške kruhke pa oblikujejo in okrasijo ročno,« je razliko med njimi razložila Katarina Sekirnik. Na prireditvi sta peko malih loških kruhkov predstavili Petra Plestenjak Podlogar, edina nosilka mojstrskega znanja izdelovanja modelov za mali loški kruhek, in rokodelka Lili Panjtar, ki je originalno recepturo loških kruhkov priredila za današnji čas. »Želela sem namreč, da bi jih lahko vsak pripravil doma in da jih ne bi imeli samo za okras, ampak bi jih tudi pojedli,« je pojasnila in tako dolgo kombinirala sestavine, da ji je uspelo pripraviti izredno mehke, a kljub temu obstojne kruhke, ki so lani postali tudi uradni pasijonski spominek. Modelčke za peko izdeluje Petra Plestenjak Podlogar, ki je posebej za dogodek na Visokem izdelala pet različnih modelov s stilizirano čebelo. Obiskovalci so lahko tudi sami s pomočjo njenih modelčkov in testa, ki ga je pripravila Lili Panjtar, izdelali svoj kruhek. Lahko so ga vzeli kot spominek za domov, a se jih je večina že prej stopila v ustih.

Na Visokem so se v nedeljo predstavili še številni drugi mojstri rokodelci, ki ustvarjajo izdelke, povezane s čebelami in medom, omenjeno tematiko pa so vpletli tudi v razstave in predavanja, ki so spremljala dogodek, ter zgodbe in glasbo, s katero so popestrili dogajanje.