Pisana mednarodna druščina na taboru na Jezerskem / Foto: Tina Dokl

Skupaj lahko dosežejo več

Ta teden na Jezerskem poteka mednarodni tabor mladih v okviru evropskega programa Erasmus+, ki podpira mednarodne učne mobilnosti mladih. Dvainštirideset udeležencev prihaja iz Romunije, Estonije, Malte, Italije, Grčije, Bolgarije in Slovenije.

Jezersko – Mala mednarodna druščina, a dovolj velika za medkulturno učenje, se bo z Jezerskega poslovila v nedeljo, vse dni pa mladi sodelujejo v delavnicah za razvoj timskih in komunikacijskih kompetenc, o čemer govori že naslov te mednarodne mladinske izmenjave: T.E.A.M. (Together everyone achives more, skupaj lahko vsakdo doseže več). Organizator tabora na Jezerskem je Društvo Lojtra, društvo za osebni in poklicni razvoj mladih, partnerji so iz šestih držav, poteka pa ob podpori programa Erasmus+ in Slovenske nacionalne agencije za izvajanje programa na področju mladine Zavoda MOVIT.

Kaj je organizatorje privabilo prav na Jezersko, kjer so bili prvič že pred tremi leti, sicer pa tudi že v Litiji in na Ptuju? »Predvsem lepa narava, okolje, v katerem se mladi bolje povežejo med seboj, kot bi se v mestu, prijaznost domačinov, ponudba in ambient petsto let stare domačije, kjer smo nastanjeni,« je povedal eden od vodij tabora Aljaž Zupan. Skupino smo obiskali, ko je bila mimo že polovica programa in pred tem tudi mednarodni večer, ko so se udeleženci dodobra spoznali med seboj. Sicer je program po besedah Aljaža Zupana naravnan k izkustvenemu učenju, ko mladi neposredno iz svojih izkušenj pridobivajo spoznanja, jih ozavestijo, razčlenijo in raziskujejo možnosti za prenos ugotovitev na druga področja svojega delovanja. Tako je eden od izzivov tudi kako ozavestiti, da je lahko tudi negativna izkušnja dobra in da se je iz nje mogoče marsikaj naučiti, pojasni Aljaž. Take in drugačne izkušnje so pridobivali na dveh pohodih, orientacijskem pohodu po Jezerskem, kjer so na devetih točkah dobivali posamezne naloge, različnih delavnicah v manjših skupinah, vsakokrat pa ob koncu dneva vse, česar so se naučili, povežejo v dnevni refleksiji. Prebivajo pod šotori, k obrokom in delavnicam jih kličejo z gongom, med posameznimi dolžnostmi so tudi prosti, večeri pa jim minevajo ob tabornem ognju in medsebojnem spoznavanju.

Kako tabor doživljajo nekateri udeleženci? Cosmin iz Romunije, študent mehanike, ki je bil doslej že na dveh izmenjavah, v Sloveniji in na Slovaškem, pravi: »Tu sem zaradi timskega projekta, saj mi bo to koristilo v življenju, pa tudi pri mojem prostovoljnem delu. V domovini namreč kot prostovoljec delam z mladino in otroki. Všeč mi je bila izkušnja z orientacijo, saj sem pri tem spoznal kraj in tukajšnje ljudi, z njimi smo se srečali in se sporazumevali, ne da bi znali slovensko, pri čemer sem se tudi zelo zabaval. Slovenijo pa vidim kot mirno in zelo čisto deželo z lepim podeželjem in zelo odprtimi ljudmi.«

Za eno od slovenskih udeleženk, študentko razrednega pouka Karin iz Trzina, je tabor na Jezerskem prva mednarodna izmenjava. »Tu sem zato, ker grem rada v hribe, ker želim izboljšati svojo angleščino in ker me je pritegnil tudi program,« je dejala Karin, ki so ji tabori sicer nasploh všeč in na njih sodeluje tudi v domačem planinskem društvu. »Sedaj, ko je mimo polovica programa, lahko rečem, da sem pridobila super izkušnje, da so se vodje zelo potrudili, da so udeležencem izpolnili želje, da se je skupina lepo ujela in se dobro razumemo med seboj. Udeleženci smo si zelo različni, nekateri med njimi denimo niso še nikoli spali v šotoru, bili v hribih ali se kopali v jezeru ... Tu imamo priložnost, da se veliko naučimo o različnih kulturah.«

Bolgarka Viktorija, ki je končala študij mednarodnih odnosov in gre sedaj v Nemčijo na podiplomski študij, pa je svojo prvo izkušnjo mednarodne izmenjave ocenila takole: »Vse skupaj mi je zelo všeč, tako lepa narava, kjer se lahko popolnoma sprostiš, kot druženje mladih iz sedmih različnih držav. Po medsebojni izmenjavi izkušenj kmalu ugotoviš, da smo mladi povsod enaki, da nas družijo podobni interesi. Všeč mi je program, ki je lepo uravnotežen, delamo v manjših skupinah, kjer spoznavamo vse o timskem delu: kako diskutirati, kako poslušati, kako izmenjati mnenja z argumenti, ne da bi se med seboj prepirali ... Vse poteka na prijeten, nestresen način.«