Tokratno razstavo sta odprla avtoričin soprog Nikolaj Mašuk in kurator razstave Miroslav Pengal. / Foto: Primož Pičulin

Med preteklostjo in sedanjostjo

V jeseniškem razstavnem salonu Dolik je v petek potekalo odprtje razstave likovnih del akademske slikarke Maše Bersan Mašuk. Umetnica ruskih korenin se v okviru tokratne razstave predstavlja s podobami na slikarskem platnu, ki bodo stene razstavnega salona Dolik krasile do 18. septembra.

Jesenice – Akademsko slikarko Mašo Bersan Mašuk je pot iz rojstne Moskve leta 1994 pripeljala v Slovenijo. Od tedaj skupaj z možem Nikolajem s poslikavami stropov in sten ter z rekonstrukcijami že obstoječih poslikav puščata močan umetniški pečat po številnih slovenskih cerkvah in kapelah.

Po besedah umetnostne zgodovinarke in likovne kritičarke, Anamarije Stibilj Šajn, Mašo Bersan Mašuk tudi na samostojni slikarski poti spremlja biblijska ikonografija, saj je svojo ustvarjalno pozornost že posvetila številnim svetniškim likom. S temi deli avtorica vzpostavlja posebno atmosferičnost, razpeto med preteklostjo in sedanjostjo, med čisto tradicijo in subjektivno, njej lastno interpretacijo tovrstnih danosti. »Liki svetnikov, njihovo življenje ter filozofija so strdki čiste božanske energije, ki se bo čutila večno,« pojasnjuje Beršan Mašukova.

Poseben sklop v obsežnem slikarskem opusu Maše Bersan Mašuk predstavljajo angeli. Kot pojasnjuje Anamarija Stibilj Šajn jih slikarka pojmuje kot dragoceno vez med bogom in človekom. Dodaja, da se Bersan Mašukova v okviru svojega ustvarjanja naslanja tudi na filozofske spise in mitologijo.

»V njenih delih vselej čutimo premišljeno harmonijo med risarskimi in barvnimi elementi, predvsem pa v njih vlada poseben spiritus agens, tisti, ki razkriva, da avtorica uživa na sprehodu po 'starem' času in iz njega črpa modrost, da iz njega zajema snov za motive svojih slik ter v njem najde smernice za osebna, intimna razmišljanja. Tudi njen sedanji ustvarjalni trenutek je vpet v tisti minuli, a nikoli minljivi čas …,« dodaja Anamarija Stibilj Šajn.

Raznovrstne podobe na slikarskem platnu so torej zajete v tokratno razstavo, prav vsako izmed 34 razstavljenih likovnih del pa pripoveduje svojo zgodbo in odraža umetniško vodilo Maše Bersan Mašuk.