Pisatelj Ivan Sivec v pogovoru z voditeljico prireditve Natašo Vrhovnik Jerič

Ponosni na godbo in gasilce

Turistično društvo Mengeš je preteklo sobotno popoldne pripravilo četrto prireditev Mengeš iz preteklosti v sedanjost in za prihodnost. Letošnji osrednji gost je bil Ivan Sivec.

Mengeš – V prijetnem okolju Lovske koče Mengeš, kjer je potekala prireditev, se je tudi tokrat zbralo precej ljudi, ki so z zanimanjem prisluhnili letošnjemu osrednjemu gostu prireditve, pisatelju in magistru etnoloških znanosti Ivanu Sivcu. Temi pogovorov sta se navezovali na zgodovino Mengeške godbe in gasilstva v Mengšu. »Kamorkoli sem prišel, so Mengeš vedno poznali po dveh stvareh: odlični Mengeški godbi in gasilcih,« je povedal Sivec, ki je v glasbi, ki kroji velik del življenja Mengšanov, pustil neizbrisen pečat. Plodovit pisec je namreč tudi raziskoval pomen glasbe na Slovenskem, popisal delo Avsenika in drugih slovenskih ansamblov ter bil eden od idejnih očetov slovite Mengeške marele.

O zgodovini Mengeške godbe, ki sega v leto 1884, sta spregovorila člana Marjan Trobec in Franc Lukan. Med drugim sta obudila spomine na dirigenta, skladatelja in legendarnega kapelnika Mengeške godbe Petra Liparja ter kasnejše obdobje, ko je orkester vodilo več različnih kapelnikov, ki so prav tako pustili svoj pečat. »Bili smo ena prvih godb pri nas, ki je začela izvajati zabavno glasbo,« se spominja Franc Lukan, ki je v godbi že od leta 1946. Da gre Mengeška godba tudi danes v korak s časom, pa dokazujejo njihovi koncerti z rokerskim repertoarjem, ki privabljajo poslušalce vseh generacij.

Drugo pomembno društvo v občini pa je Prostovoljno gasilsko društvo Mengeš, ki ima v tem kraju 126-letno zgodovino. A kot je povedal Jože Žargi, častni predsednik Prostovoljnega gasilskega društva Mengeš, začetki organiziranega gasilstva segajo še dlje, v leto 1835, ko je v kraju divjal uničujoč požar. Po tem dogodku so tedanji Mengšani začeli razmišljati o organiziranem gasilstvu in nakupu brizgalnic. Pogovoru sta se pridružila tudi častni poveljnik Stane Šimenc ter starosta mengeških gasilcev Franc Blejc, ki je v preteklosti na tekmovalnem področju požel številne uspehe. »Škoda bi bila, da mladi ne bi poznali zgodovine našega kraja. Velikokrat me sprašujejo o preteklih časih in radi poslušajo, ko jim kaj povem,« je dejal Blejc in s tem tudi najbolje povzel namen prireditve, ki jo je povezovala Nataša Vrhovnik Jerič.

Za glasbeno popestritev so poskrbeli veterani mengeške godbe ter Marjan Urbanija s Sejmarji Kulturnega društva Mihaelov sejem.