Jubilej prostovoljnega gasilstva v Sloveniji

Prostovoljno gasilstvo v Sloveniji praznuje letos stopetdesetletnico.

Pisalo se je 1868, ko so v Metliki v Beli krajini ustanovili prvo tako imenovano požarno brambo. Njihova naloga je bila prostovoljno pomagati ljudem v stiski. Po dvajsetih letih, leta 1888, so prvo prostovoljno gasilsko društvo na Gorenjskem ustanovili tudi v Škofji Loki, deset let po tem, leta 1898, pa tudi v Mošnjah.

Skupaj so stopili vrli možje iz vseh vasi mošenjske fare in izvolili prvi upravni odbor Ognjegasnega društva Mošnje. Prve prostore za shrambo skromne opreme in orodja jim je ponudil podvinski princ Kamilo Polignac. Takratni mošenjski župnik Ivan Trpin pa je ponudil prostor za gradnjo gasilskega doma. Razvitje prvega gasilskega prapora jim je blagoslovil triglavski župnik Jakob Aljaž, 3. aprila 1899. S pridnim delom vseh vaščanov in faranov so dobili svoj gasilski dom za orodje, pisarno in hišnika.

V raznih požarih niso gasili samo na svojem območju, ampak tudi izven njega. Dne 25 marca 1909 so gasili večji požar v Zalošah, 21. avgusta 1910 so gasili na Zgoši, l. 1932 v Hlebcah, 13. februarja 1937 so gasili velik požar v Kamni Gorici in l. 1947 v Gozdu - Martuljku. Uspešno so pogasili več požarov na svojem okolišu. Bogato in humano delo PGD Mošnje se je nadaljevalo, tudi danes, po tolikih letih, imajo še vedno izkušeno mlado gasilsko ekipo, ki pozna tehniko sodobne gasilske organizacije in obvlada delo izkušenega gasilca.

V okviru društvene dejavnosti aktivno vadi tudi ekipa veteranov, ki na raznih tekmovanjih na državni, regijski in občinski ravni dosega odlična mesta. Trikrat so se že udeležili državnega prvenstva o znanju rokovanja s sodobno gasilsko opremo, in to v Velenju, Ormožu in letos v Kopru.

Veseli so novega gasilskega doma, ki je v sklopu Kulturnega doma. Dobre stike in skupno sodelovanje imajo z vsemi krajevnimi organizacijami in krajevnimi skupnostmi. Na novem domu manjka le še freska sv. Florijana, ki je zavetnik gasilcev in je upodobljen skoraj na vseh gasilskih domovih po Sloveniji. Njegov slogan je: »Enajsta ura je odbila, kdor je truden in zaspan, naj v miru le počiva, saj ga varje svet Florijan.«

Ciril Zupan