Nove članice Likovnega društva Kranj, katerih dela si lahko do konca avgusta ogledate v Mali galeriji Likovnega društva Kranj: Irena Orel, Eva Serpan Sitar in Meta Šolar / Foto: Tina Dokl

Tri dame, trije cikli

Pred tednom dni so svoja dela v Mali galeriji Kranj na ogled postavile Eva Serpan Sitar, Irena Orel in Meta Šolar. Umetnice je predstavila umetnostna zgodovinarka Melita Ažman, razstava pa bo odprta do 27. avgusta.

Kranj – Eva Serpan Sitar se občinstvu predstavlja tokrat prvič z enovitim ciklom, kjer 'reinterpretira urbano okolje ter v ospredje postavi arhitekturo', kot pravi Melita Ažman. Hiše, stanovanjski bloki, nebo-dotičniki in nebo-špičniki, kot jih avtorica poimenuje, so zaviti v pravljično in domišljijsko ekspresivno izpoved. Poenostavljenost objektov ter z njim naravnega okolja, kaže na umik v abstrakcijo.

Eva je diplomirala pod mentorstvom profesorja Darka Slavca, smer slikarstvo, na šoli za risanje in slikanje na Visoki strokovni šoli v Ljubljani. Na isti šoli zaključuje magistrski študij.

Meta Šolar je študirala slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je tudi diplomirala. Sodelovala je na več skupinskih in samostojnih razstavah po Sloveniji in Evropi. Živi in ustvarja v Radovljici. Njena dela spominjajo na portretno motiviko in se hkrati umikajo od njenega prvotnega pomena. Predstavlja se na svojevrsten način, s katerim posega tako po celih figurah kot po doprsnih portretih. Ažmanova razloži, da vlogo osrednje protagonistke umetnica vedno nameni ženski.

Irena Orel je študirala likovno pedagogiko na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, kjer je tudi diplomirala na temo iz sodobne umetnosti. Istega leta je zaključila še šolo za kustose na SCCA. Trenutno zaključuje magisterij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer tudi živi in dela. V svojem delu posega po prostorsko definirani umetnosti, obrazloži dela tretje, zadnje umetnice Ažmanova. V njej zaobjame naključno, asociativno, podzavestno in domišljijsko interpretirano zaznavnost sveta in videnja. Njeno delo je neke vrste sestavljanka, saj ji ta vedno znova dopušča nova odkritja in variacije.