Matere se podpirajo, si pomagajo in si delijo izkušnje. Na levi je svetovalka za dojenje Mateja Kropec Šega. / Foto: Tina Dokl

Podporniki dojenja

V soboto so se v Radovljici v okviru svetovnega tedna dojenja srečali podpornice in podporniki dojenja. Tema letošnjega tedna dojenja nosi naslov Dojenje – ključ do trajnostnega razvoja.

Radovljica – Čeprav se morda na prvi pogled ne zdi tako, je dojenje tesno povezano z vsemi nami in pomembno prispeva k trajnostnemu razvoju. Materino mleko je namreč popolnoma naravni in obnovljivi vir, proizvajanje njegovih nadomestkov pa za seboj pušča ogromne količine odpadkov. Hranjenje z nadomestki naravnega materinega mleka spodbuja industrija, katere dobiček je ogromen: »Ti lobiji so zelo močni,« pove organizatorka srečanja in svetovalka za dojenje z licenco IBCLC Alenka Benedik, ki je k sodelovanju povabila še Matejo Kropec Šega in Mojco Vozel, prav tako svetovalki za dojenje in prostovoljki iz Slovenskega društva za pomoč in podporo doječim materam. Kot pravi, so problemi, s katerimi se (doječe) matere najpogosteje srečujejo, da nimajo realnih pričakovanj, kaj otroci sploh potrebujejo – neprestano dojenje, pestovanje, nošenje, dotike, stik z materjo … Nekatere so preplašene, ker so nekateri otroci neodložljivi, s čimer ni nič narobe – če vemo, zakaj. Matere ne prepoznajo, ali otroci res pijejo mleko ali so samo na prsih, potem pa so tu še škodljivi nasveti, ki so jih deležne v zdravstvenem sistemu, saj se zdravstveni delavci nikjer ne morejo poučiti o dojenju – dvajseturni tečaj za novorojenčkom prijazne porodnišnice namreč ne zadošča. Glavni namen tovrstnih srečanj je spodbuditi matere, da zaupajo vase in v svoje dojenčke: »Vse, kar potrebujejo, matere že imajo. Imajo svoje naročje, prsi in občutek. Treba je vzpostaviti pristni stik z otrokom in že v nosečnosti najti neko podporo oziroma nekoga, na kogar se lahko obrnejo, če bodo imele kasneje kakšno težavo.«