Na smučišču na Voglu je prišlo do medvedjega spopada, v katerem jo je skupila ena od vpletenih živali. / Foto: Aleš Zadnikar, Triglavski narodni park

Medvedji boj na Voglu

Nedavno je na smučišču na Voglu prišlo do boja med dvema medvedoma, ki se je žalostno končal za eno od vpletenih živali. Česa podobnega v Triglavskem narodnem parku ne pomnijo.

Vogel – Truplo razmesarjenega medveda so pred dobrim tednom našli na smučišču na Voglu. Kot pravijo sogovorniki, je z veliko verjetnostjo potrjeno, da mu je smrtne rane zadal drug, večji in močnejši medved.

»V skladu s predpisi so na Veterinarski fakulteti opravili patohistološko analizo kadavra, ki je z veliko verjetnostjo potrdila, da je žival umrla v boju z večjim medvedom. Verjetno je prišlo do spopada za hrano,« pravi Sašo Hrovat, vodja naravovarstveno nadzorne službe, pod katero spada tudi lovišče s posebnim namenom Triglav, ki je o najdbi obvestilo Zavod za gozdove Slovenije.

»Medved je bil na trebušni strani odprt od sprednje noge do sredine trebuha, odprt je imel tudi spodnji del trebuha. Podrobnejši pregled je pokazal številne podplutbe, ki nastanejo, ko je žival še živa. Precej poškodb je imel tudi na glavi,« je stanje kadavra opisal Blaž Černe z Zavoda za gozdove, ki je medveda podrobneje pregledal po prevozu v dolino. Po Černetovi oceni je šlo za tri do štiri leta staro žival, ki je za to starost tehtala zgolj 85 kilogramov.

Kot pravi Hrovat, je nedavni dogodek precejšnja redkost in ga v Triglavskem narodnem parku ne pomnijo. Enakega mnenja je tudi Černe. »V živalskem svetu so takšne zgodbe sicer poznane in pogoste. Živali se spopadajo za teritorij, samico ter hrano. Vendarle nam primeri, kakršen se je zgodil na Voglu, niso poznani. Še zlasti redki so v okolju, kakršen je Triglavski narodni park, kjer gostota medveda ni prav velika,« pravi Černe.

V edinem narodnem parku v Sloveniji se po Hrovatovi oceni giblje od tri do pet, občasno tudi več medvedov. Vendar kljub temu da je to območje zelo priljubljeno med hribolazci in drugimi ljubitelji narave, do bližnjih srečanj človeka in naše največje zveri prihaja zelo redko. Glavni razlog nemara tiči v tem, da se medved izogiba srečanju s človekom in se umakne, če ga zazna v bližini. Da se izognemo srečanju, lahko poskrbimo tudi sami, če smo na območju, kjer se giblje medved, nekoliko glasnejši, imamo pse na povodcih in ne puščamo hrane naokoli. V primeru srečanja pa Černe svetuje počasen umik brez nenadnih kretenj.