Energetiko bi bilo najbolje prodati

Občinski svetniki so na zadnji seji prisluhnili poročilu o poslovanju Energetike Preddvor, ki se ukvarja s proizvodnjo in distribucijo toplotne energije in je še vedno v celoti v občinski lasti.

V letu 2014 so prodali 2448 MWh toplotne energije, lani 2476. Ob vsakokratnem poročilu se ponavljajo enake ugotovitve. Novih odjemalcev ni, saj na trgu obstaja veliko ponudbe in ljudje se odločajo za alternativne, cenejše oblike ogrevanja. Kriza se odraža tudi pri odprtih terjatvah.

Na sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso je priključenih 182 uporabnikov, od tega 158 gospodinjstev in 24 pravnih oseb.

Preddvor – V Preddvoru sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso deluje že petnajst let. Nanj je bilo letos priključenih 182 uporabnikov, od tega 158 gospodinjstev in 24 pravnih oseb. Sistem je za občino, ki je zadnja leta po izstopu družbenika edina lastnica, postal precejšnje breme. Kotlovnico je že načel zob časa, potrebna je sanacije, vanjo bi bilo spet treba vložiti. Pred leti je občina skušala Energetiko prodati, a brez uspeha. Pač pa jim je uspelo dobiti najemnika, podjetnika Petra Murija, ki ima pogodbo od leta 2012, najem pa naj bi veljal enajst let. V pogodbi so tudi obveze o nujnih vlaganjih: doslej je najemnik vložil 190 tisoč evrov, je v poročilu o poslovanju Energetike zapisal njen direktor Janko Maček. Ugotavlja tudi, da ima najemnik težave zaradi izgub na toplovodu, zato ponuja v razmislek možnost nižje najemnine.

Veliko konkurence na trgu toplotne energije

Kot ugotavlja poročilo, se cene toplotne energije niso spremenile od leta 2009 (soglasje k ceni daje Agencija za energijo) in cenika tudi sedaj še ne bodo spreminjali. V letu 2014 so prodali 2448 MWh toplotne energije, lani 2476. Ob vsakokratnem poročilu se ponavljajo enake ugotovitve. Novih odjemalcev ni, saj na trgu obstaja veliko ponudbe in ljudje se odločajo za alternativne, cenejše oblike ogrevanja. Kriza se odraža tudi pri odprtih terjatvah. Nekaj uporabnikov ima finančne težave, dolgove od neplačnikov skušajo izterjati po sodni poti, skrajni ukrep je odklop, a dolžnikov ne morejo enostavno odklopiti iz sistema, zlasti to velja za uporabnike v večstanovanjskih objektih, saj bi to povzročalo težave ostalim uporabnikom.

Iščejo različne rešitve

Za Energetiko Preddvor so že večkrat iskali rešitve za dolgoročni obstoj te gospodarske javne službe, kjer je občina tako lastnica kot tudi koncesionarka za področje toplovodnega ogrevanja. Krog uporabnikov želijo vsaj obdržati, zlasti na ožjem območju Preddvora, medtem ko bi lahko njihov obseg razširili na ekonomsko upravičena sosednja naselja. Že večkrat so tudi razmišljali o tem, da bi v skladu s spremembami energetskega zakona s predpisi in dovoljenji vzpostavili obvezen priklop novozgrajenih objektov na Energetiko Preddvor in šele v nadaljevanju na alternativne vire. Nove uporabnike bi usmerjali na neposredne finančne spodbude za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije. Preverjajo tudi možnosti za ponovni priklop že odklopljenih uporabnikov pa tudi možnosti, kako bi uporabnikom prilagodili plačilne pogoje oziroma ocenili možnosti prehoda na pavšalno mesečno akontiranje porabe in drugih stroškov s poznejšim poračunom. Razmišljajo tudi o možnosti prenosa lastništva toplotnih postaj (tudi te ima v lasti občina) na neposredne uporabnike. Preverjajo pa tudi druge zakonske možnosti za zagotavljanje dolgoročnega poslovanja Energetike. Kot pravi župan Miran Zadnikar, pa še vedno računajo tudi na to, da bi v prihodnje Energetiko prodali.