V letošnjem prvem polletju so na Gorenjskem zabeležili enajst kaznivih dejanj zoper policiste. / Foto: Matic Zorman (arhiv)

V pol leta enajst napadov

V lanskem letu so na Gorenjskem obravnavali dvanajst kaznivih dejanj zoper policiste, v letošnjem prvem polletju pa že enajst. V sedmih primerih so policistom tudi grozili.

Kranj – Minuli petek je policija poročala o novem napadu na policista, ko je 32-letni osumljenec iz Ilirske Bistrice streljal na enega od policistov, ki so prišli opravit hišno preiskavo na njegovem domu. Policisti so bili sicer na možnost napada pripravljeni in ustrezno opremljeni, storilec pa je uporabil zračno orožje, zato hujših posledic za napadenega policista ni bilo. Povsem drugače pa se je konec junija končal napad na tridesetletnega policista, ki ga je pri Brežicah do smrti zabodel nemški državljan, kar je bil že tretji primer v zadnjih dveh letih, da je policist umrl med opravljanjem svojega dela, potem ko je bil napaden. Na Gorenjskem napadov na policiste, ki bi se tragično končali, k sreči v samostojni Sloveniji še ni bilo.

Seveda pa tudi gorenjska policija vsako leto zabeleži kar nekaj napadov na svoje policiste. Samo v letošnjem prvem polletju so jih na območju Policijske uprave Kranj evidentirali enajst. Od tega so obravnavali osem kaznivih dejanj preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi in tri kazniva dejanja napada na uradno osebo, ko opravlja naloge varnosti, na Okrožno državno tožilstvo pa so posredovali skupaj enajst kazenskih ovadb. Obravnavali so tudi sedem primerov, ko so bile policistom izrečene grožnje, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Policijska statistika še razkrije, da je bilo v celotnem lanskem letu na Gorenjskem storjenih dvanajst kaznivih dejanj zoper policiste, v katerih je bilo napadenih dvajset policistov, leta 2014 pa je bilo zabeleženih štirinajst takšnih kaznivih dejanj, v katerih so storilci napadli skupno 23 policistov. Lani so obravnavali tudi deset groženj policistom, predlani še dve več.

»Policisti so največkrat napadeni ali pa so jim izrečene grožnje pri tem, ko opravljajo uradne postopke z osebami na cestah, trgih, v stanovanjih, nastanitvenih prostorih z neposredno okolico, na območju prometa, v gostinskih lokalih, na javnih prireditvah, v službenih prostorih policije in tako naprej,« je razložil policijski inšpektor Milan Jakovljevič.

Čeprav je vtis pogosto drugačen, pa uradna policijska statistika razkriva, da se število napadov na policiste v Sloveniji v zadnjih letih zmanjšuje. Če se je še v letih 2011 in 2012 zgodilo kar 276 oziroma 284 kaznivih dejanj zoper policiste, v katerih je bilo napadenih 517 oziroma 513 slovenskih policistov, pa so leta 2014 obravnavali »samo« še 204 takšna kazniva dejanja ter 177 kaznivih dejanj v letu 2015, v njih pa je bilo napadenih 316 oziroma 279 policistov. Zmanjšuje se tudi število policistov, ki so bili v napadih poškodovani.