Kamničani in Šutna

»Glej, kako lepo!« slišim iz ust nemške družine, italijanski par srednjih let zavzeto fotografira privlačne motive, francosko govoreča zakonca z zemljevidom pred nosom iščeta označene zanimivosti … Tujih turistov je po podatkih kamniškega TIC-a to poletje spet več kot leto poprej – v prvem polletju za kar 34 odstotkov več, samo to poletje pa po prvih podatkih za vsaj osem odstotkov več – in ni ga obiskovalca Kamnika, ki se ne bi sprehodil tudi po Šutni, ki je večinoma deležna navdušenja. Preprosto jih ni malo – tudi med mojimi slovenskimi znanci –, ki Šutno brez zadržkov imenujejo najlepša ulica na svetu. Nekdanje predmestje Kamnika, ki je bilo pred stoletji namenjeno najrazličnejšim obrtnikom, danes pa sodi pod staro in tudi zaščiteno mestno središče, navdušuje s svojo arhitekturo, urejenostjo, posebno spokojnostjo …

Prvotnemu navdušenju obiskovalcev pa skoraj vedno sledi tudi vsaj kanček razočaranja, saj znameniti pogled na zvonik cerkve Marijinega brezmadežnega spočetja, prijetna pešcona in urejene klopi ne zakrijejo dejstva, da je poleg redkih trgovinic zelo veliko poslovnih prostorov zaprtih, kar ulico dela bolj kot ne mrtvo. Tudi nekaj predelav poslovnih prostorov v stanovanja, plastične rolete in vsiljivi reklamni napisi ulici in lastnikom nikakor niso v ponos.

Kamničani, ki so lani prejeli opazno priznanje Turistične zveze Slovenije v akciji Moja dežela – lepa in gostoljubna za najlepše mestno jedro v Sloveniji, kot da ne vedo, kaj s Šutno narediti. Radi bi, da živi, a dokler bodo polna parkirišča trgovskih središč v predmestju mesta, temu ne bo tako … Radi bi, stanovanja, polna mladih družin, a se obregnejo ob vsako vozilo na tem za promet sicer zaprtem delu. Jezijo se na lastnike poslovnih prostorov, ki naj bi pričakovali previsoke najemnine, zaradi česar lokali samevajo, a samo se po nakupih raje odpravijo v večja trgovska središča. Dogodki, s katerimi se trudi Zavod za turizem in šport v občini Kamnik in nekatera društva, sicer so obiskani, a nekaj koncev tedna na leto rešitve ne bo prineslo. Kamniški slikar Bogdan Potnik, ki je nedavno izdal novo razglednico Šutne s svojo sliko, pojav opisuje kot »gospodinjsko slepoto«. »Vsi občudujejo to našo Šutno, sami pa jo imamo pred nosom in sploh ne vidimo njenih lepot,« razočaran ugotavlja.

Lepo je, ko naše kraje in ulice občudujejo tujci, a še lepše je, ko se turističnih biserov zavedajo domačini sami. In morda bo Kamničanom pri tem v pomoč sodelovanje s somišljeniki iz Združenja zgodovinskih mest Slovenije, ki so se mu pridružili pred kratkim.