Ko se policijski psi upokojijo, imajo zagotovljeno dosmrtno oskrbo. / Foto: Tina Dokl

Spoznali konjenike in vodnike psov

Na Jezerskem je v okviru počitniških aktivnosti za osnovnošolce tamkajšnje podružnične šole potekala predstavitev dela konjenikov in vodnikov službenih psov.

Jezersko – »Otroci s službenimi konji in psi niso v vsakdanjem stiku, vendar se bodo zagotovo kdaj srečali z njimi, saj gre za eno od oblik dela, katerega del so tudi živali. Želimo, da bi se o konjih, psih in delu policistov naučili nekaj novega ter do njih razvili pozitiven odnos,« pojasni Peter Sušnik, vodja dejavnosti, za katero so se Podružnična šola Jezersko in krajevna društva, ki organizirajo počitniške aktivnosti, povezali s Policijsko upravo Ljubljana. Ponedeljkova predstavitev je pritegnila pozornost šolarjev pa tudi nekaterih staršev in mimoidočih, ki so izvedeli vse o lastnostih, prehrani, negi, vzgoji, sposobnostih in dolžnostih službenih psov in konj.

Prisotnim sta se z lipicancema, desetletnim Plutom Strano in osemnajstletnim Maestosom Dubovino, predstavila konjenika Adrijana Pavlovič in Aleš Gorenc. Konji služijo varovanju oseb in lastnine, največkrat pa se pojavljajo na prireditvah in demonstracijah, kjer policisti ne morejo več držati množice. To konjenica razbije na več manjših skupin, da jih policisti na tleh lažje obravnavajo. Konji se tako kot ljudje urijo skozi celotno obdobje službenega dela, za sprejem v policijsko enoto pa morajo izpolnjevati določene pogoje. Doba usposabljanja konja precej variira, v povprečju pa je na policijsko delo žival zadostno pripravljena v približno petih mesecih, pove Gorenc. Za razliko od konjev so psi na delo pripravljeni v dveh do treh letih, razloži Janez Tonejc s Policijske postaje vodnikov službenih psov, ki so ga v ponedeljek spremljali šestletna nemška lovska terierka Dina ter dve leti mlajša nizozemski ovčar Tik in škotski mejni ovčar Corry. Dina je vešča iskanja droge in eksploziva, Tik obrambe in sledenja, Corry pa preventive in obiskovanja ustanov. Svoje vodnike stalno spremljajo na terenu, če je treba, pa posredujejo tudi pri nesrečah, iskanju pogrešanih, napadih, intervencijah …

Kot nam še zaupa Tonejc, so takšne predstavitve koristne, saj najmlajšim pomagajo razviti čut za živali in odpraviti strah pred policisti: »Prav je, da nas otroci spoznajo. Naj se nas ne bojijo in naj vedo, da nas lahko kadarkoli prosijo za pomoč. Dobro je, da spoznajo, česa so živali sposobne, da nam lahko zelo pomagajo, saj imajo izjemno razvita čutila, kar še odrasli težko razumemo. Če te lastnosti psov uporabimo pri delu, je to senzor, ki je nenadomestljiv.«