Slovenski veleposlanik na Dunaju dr. Andrej Rahten (levo) in generalni konzul Slovenije v Celovcu Milan Predan imata pomembni vlogi v sodelovanju med Slovenijo, Koroško in Avstrijo.

Uspešno sodelovanje Slovenije in Koroške

Na Brdu je bilo pretekli teden zasedanje odbora Slovenija - Koroška, na katerem so sprejeli skupno izjavo.

Brdo – Slovenski zunanji minister Karl Erjavec in koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser sta vodila tretjo sejo odbora Slovenija - Koroška, ki se je pretekli teden sestal na Brdu. Odbor uspešno prevzema vlogo, ki mu je bila doseljena: načrtovanje in usklajevanje sodelovanja med sosedama in ocenjevanje doseženega. Program zasedanja je obsegal tako pogovore slovenskega ministra Erjavca in koroškega deželnega glavarja Kaiserja kot tematska omizja, na katerih so obravnavali področja prostorskega planiranja, prometa, energije, okolja, varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, izobraževanja, zdravstva in kmetijstva ter letos prvič tudi športa. Seja odbora je bila tudi priložnost, da se je zunanji minister Karl Erjavec zahvalil deželnemu glavarju dr. Petru Kaiserju za pozornost in za posluh za probleme slovenske manjšine na Koroškem in zaželel, da bi bilo tako tudi naprej.

Sodelovanje med Koroško in Slovenijo je vsestransko in večplastno. Koroška je za Slovenijo pomemben gospodarski partner, saj blagovna menjava presega 400 milijonov evrov, koroška podjetja pa tudi vlagajo v Slovenijo. Letos je bilo še posebej intenzivno sodelovanje pri nadzoru in omejevanju begunskih tokov. Slovenija želi, da bi znova zaživel schengen in da bo Avstrija odpravila nadzor na meji s Slovenijo.

V Skupni izjavi so našteta področja, na katerih bosta sosedi sodelovali. Mnoga zadevajo tudi Gorenjsko, na primer gradnja druge cevi predora Karavanke, obnova železniškega predora Jesenice–Podrožca, avtobusna povezava Celovca s Kranjem in Ljubljano, skupno načrtovanje pri posredovanju v naravnih in drugih nesrečah, kjer imata Slovenija in Koroška že nekaj izkušenj, varovanje voda in narave v Karavankah in ravnanje z odpadki. Seveda so tudi druga področja – od kulture, varovanja kulturne dediščine, zdravstva in šolstva do športa – pomembna za nas na Gorenjskem. Nekatera od njih bodo zajeta v čezmejnih projektih, ki jim dajejo na obeh straneh veliko pozornosti.