Državni svetniki so tokrat imeli sejo v žirovniški osnovni šoli. / Foto: Tina Dokl

Državni svetniki v šoli

Redna seja državnega sveta je potekala na terenu, v prostorih žirovniške osnovne šole. Državi so dali pobudo, naj prednostno obnovi cesto med Breznico in Zabreznico.

Državni svet je bil med prvimi, ki so podprli pobudo za razglasitev rojstnega dneva začetnika modernega čebelarstva Antona Janše z Breznice (rojen je bil 20. maja 1734) za svetovni dan čebel. Župan Žirovnice Leopold Pogačar je prav v luči pričakovane razglasitve predsedniku državnega sveta Mitji Bervarju poklonil domač med in medico.

Žirovnica – Štirideset državnih svetnikov je v sredo dvorano državnega sveta v Ljubljani zamenjalo za šolske klopi Osnovne šole Žirovnica, kajti tokratna redna seja je potekala izven glavnega mesta. Dvakrat letno se državni svetniki podajo na teren in tokrat, tik pred poletnimi počitnicami, so »sejali« v Žirovnici. Goste je najprej pozdravil žirovniški župan Leopold Pogačar, zapela je MePS dr. France Prešeren, zatem pa so se državni svetniki posvetili resnemu delu, dnevnemu redu 42. redne seje. Na njem je bila tudi točka, posebej zanimiva za gostitelje, to je Žirovničane, in sicer pobuda državnega svetnika Steva Ščavničarja o rekonstrukciji dela državne ceste med Zabreznico in Breznico. Obnova je pomembna z vidika varnosti krajanov, še posebej pa v luči pričakovane razglasitve 20. maja za svetovni dan čebel, ki naj bi ga prvič praznovala leta 2018. Ker bo uradni del razglasitve potekal prav v Žirovnici, si Žirovničani želijo poskrbeti za nemoten prihod gostov in urejen videz kraja, saj bo, glede na udeležence, to predvsem vtis o državi Sloveniji. Državni svet tako predlaga vladi in ministrstvu za infrastrukturo, da pobudo proučita in omenjeni odsek ceste obnovijo prednostno, vsekakor pa še pred majem 2018.

Pred sejo smo se pogovarjali tudi z zgornjegorenjskim državnim svetnikom Stevom Ščavničarjem, ki je doslej na državno raven prenesel kar nekaj pomembnih pobud. Tako se je pred časom zavzel za ohranitev gimnazijskega programa na ESGŠ Radovljica in kot je povedal, so takrat uspeli zadržati ta program v Radovljici. »Daleč najzahtevnejša je bila pobuda za vpis pravice do vode v ustavo; to sem vložil na podlagi sklepa, sprejetega na koordinaciji županov, tako da je to dejansko pobuda Zgornje Gorenjske. Pobuda je bila sprejeta, ustavnorevizijski postopek pa še poteka. Med pobudami državnega sveta je ta najodmevnejša in čeprav je dobila podporo vseh strank, pa so polemike še vedno zelo vroče,« je povedal Ščavničar. Skupaj s Petrom Vriskom je vložil tudi pobudo za sprejem zahteve za oceno ustavnosti prvega odstavka 85. Člena Zakona o sodiščih, ki določa splošno prepoved opravljanja sodnega izvedenstva izven sodnih postopkov. »Letos pa sem dal pobudo, da naj bi strošek opravljanja mrliškopregledne službe v občinah prešel na državo; državni svet je pobudo sprejel,« je povedal.

Po redni seji so občinske svetnike pogostili s kosilom v šolski jedilnici, nato pa so jih odpeljali še na ogled Rekreacijskega parka Završnica.