Novi objekt sta predstavila vodja proizvodnje v Farmacevtskih učinkovinah Mengeš Vesna Kapelj ter direktor Farmacevtskih učinkovin Mengeš Egidij Capuder. / Foto: Aleš Senožetnik

Velika naložba v mengeškem Leku

V Leku so odprli prvi objekt za proizvodnjo učinkovin za inovativna zdravila pri nas. Gre za največjo posamično investicijo Novartisa v Sloveniji, ki znaša osemindvajset milijonov evrov.

Naložba v izgradnjo objekta za proizvodnjo učinkovin za inovativna zdravila v Mengšu je znašala 28 milijonov evrov in predstavlja največjo posamično investicijo Novartisa v Sloveniji doslej.

Mengeš – »Enota Farmacevtskih učinkovin Mengeš je v Sandozu in Novartisu poznana kot lokacija, ki obvladuje tehnologije fermentacije in kemijske sinteze ter uporablja zelo zahtevne tehnike čiščenja s preparativno kromatografijo,« je Juan Andres, globalni vodja Tehničnih dejavnosti v Novartisu, pojasnil razloge za to, da so švicarsko multinacionalko prepričali v 28 milijonov evrov vredno naložbo v objekt 67 na lokaciji v Mengšu, ki predstavlja največjo posamično investicijo Novartisa v Sloveniji.

Objekt 67, v katerem deluje proizvodnja učinkovin za inovativna zdravila, so zgradila slovenska podjetja v manj kot dveh letih. Tudi zasnova obrata in okoli štirideset odstotkov opreme je plod slovenskega znanja. Z novo pridobitvijo, katere uradno odprtje je potekalo v sredo, so ustvarili tudi dvajset novih delovnih mest, ki jih zaseda večinoma visoko izobražen kader kemijske stroke.

»Obrat pomeni prelomnico – ne samo za naše delovanje, temveč tudi za okolje, v katerem delujemo,« je dejal predsednik uprave Leka Vojmir Urlep. Do sedaj so namreč farmacevtska podjetja v Sloveniji proizvajala le generična zdravila, torej tista, ki jim je patentna zaščita že potekla. Z novim objektom v Mengšu bodo v Leku lahko proizvajali tudi učinkovine za inovativna Novartisova zdravila, torej tista, ki so plod proizvajalčevega znanja in razvoja.

»Naše znanje, dolgoletne izkušnje in izjemno kakovostna proizvodnja učinkovin so prispevali k odločitvi Novartisa, da za novo naložbo med več možnimi proizvodnimi lokacijami po svetu za proizvodnjo tehnološko zahtevnih učinkovin za inovativna zdravila izbere prav Mengeš,« je ob odprtju objekta dejal direktor Farmacevtskih učinkovin Mengeš Egidij Capuder. Dela v novem obratu sicer že potekajo. Prvo inovativno učinkovino so že uspešno prenesli v novo okolje, trenutno pa so po Capudrovih besedah, v fazi prenosa naslednjih dveh učinkovin. Večina teh, ki jih oziroma jih še bodo proizvajali v novoodprtem obratu, je namenjena zdravljenju onkoloških bolezni.

Odprtja novega obrata se je udeležil tudi predsednik vlade Miro Cerar, ki je po ogledu objekta dejal, da je investicija v Lek dokaz, da je bila pred desetletjem sprejeta odločitev o Novartisu kot strateškem kupcu podjetja pravilna.

S pohvalnimi besedami na račun mengeških farmacevtov nista skoparila niti Juan Andres in Jerh Collins, predstavnika Novartisa, ki sta se udeležila odprtja in povedala, da ima Mengeš pomembno mesto v razvoju in proizvodnji dejavnosti farmacevtskega giganta. Tudi v Leku poudarjajo, da je ena izmed njihovih konkurenčnih prednosti ravno ta, da zagotavljajo kompletno verigo proizvodnje. »To znanje ni zraslo le na našem zelniku, temveč je to skupno slovensko znanje akademske sfere in industrije, na katerega bi morali biti ponosni, saj ga je pri nas res ogromno,« dodajajo v Leku. Slovensko znanje in potencial so očitno prepoznali tudi v Novartisu, ki je do konca leta 2015 v razvoj ter modernizacijo in povečanje proizvodnih zmogljivosti v Lek vložil zajetnih 1,7 milijarde evrov. Od tega približno dvesto milijonov v lokacijo v Mengšu, ki šteje že več kot devetsto zaposlenih.