Borut Pahor je pozdravil tudi mamo pokojnega Edvarda Peperka.

Pahor pozval k enotnosti

Ob petindvajseti obletnici bitke v Trzinu je predsednik republike Borut Pahor pozval k enotnosti in izrazil slutnjo, da bomo kot suveren narod kmalu znova odločali o svoji prihodnosti.

Trzin – Občina Trzin in Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo (OZVVS) Domžale sta v sodelovanju s Slovensko vojsko ter okoliškimi občinami pripravili osrednjo regijsko proslavo ob dnevu državnosti. Proslava je potekala v ponedeljek na mostu čez Pšato v Trzinu, kjer so pred 25 leti ustavili konvoj jugoslovanske vojske. V prvem oboroženem vojaškem spopadu v Evropi po drugi svetovni vojni, ki se je 27. junija 1991 odvil prav v Trzinu, so padli pripadnik Teritorialne obrambe Edvard Peperko ter štirje pripadniki Jugoslovanske ljudske armade. »Vsi, ki smo bili ta dan v Trzinu, smo začutili brezoblično grozo, ki jo sproži zavedanje, da smo na pragu vojne,« je povedal trzinski župan Peter Ložar, ki je izrazil nujnost, da v prihodnje preprečimo podobne dogodke.

»Živimo v času vse večjega kulturnega prepletanja, zato je sila pomembno, da med mladimi gojimo in spodbujamo narodno zavednost, zavest in domoljubje ter jih seznanjamo z zgodovino naše države,« pa je ob obletnici dejal predsednik OZVVS Domžale Janez Gregorič.

Znova bomo odločali o svoji prihodnosti

»V Trzinu je po razglasitvi slovenske samostojnosti naslednji dan sledilo surovo vojaško dejanje, ki je dalo vedeti, da je Slovenija potisnjena v položaj, ko mora z vojaško silo braniti razglašeno neodvisnost države. Občutek imam, da bi bilo vse skupaj veliko težje, če na referendumu ne bi bila tako velika večina za samostojnost države, kot je bila. Naša enotnost je bila glavna deviza vseh nadaljnjih ravnanj,« je ob 25. obletnici osamosvojitve in bitke v Trzinu povedal Pahor in poudaril, da je bila vojna relativno kmalu dobljena in z relativno malo žrtvami ravno zato, ker ni bilo izdaje in sodelovanja z okupatorjem.

Pahor se je v svojem govoru dotaknil tudi nedavnega izstopa Velike Britanije iz Evropske unije in opozoril na razklanost Britancev zaradi tesnega referendumskega izida. Opozoril je, da utegnemo kmalu znova odločati o svoji prihodnosti: »Moja slutnja ali izkušnje, tako v domači kot mednarodni politiki, so mi v zadnjih mesecih dale vedeti, slutiti, da se utegne prej, kot bi si želeli, in morda deloma tudi proti naši volji, znova zgoditi, da bo prišel čas, ne vem, kdaj, in da bo prišel razlog, ne vem, kateri, zaradi katerega bomo Slovenci kot suveren narod znova odločali o svoji prihodnosti.«

Dodal je, da smo kot narod in država sposobni odgovoriti na izzive časa, ki bo prišel. Zato pa moramo stremeti k sodelovanju in enotnosti ter imeti strogo definiran nacionalni interes, okrog katerega se bo v ključnem trenutku zbrala večina ljudi.