Folklorna skupina Sv. Ciril in Metod preko pesmi in plesa prikazuje makedonske šege in navade. / Foto: Primož Pičulin

Pestrost treh kultur

Na letošnjem, že 18. festivalu Etno-folk v Kranju je sodelovalo sedem folklornih skupin. Blizu 150 nastopajočih je občinstvu približalo bogato makedonsko, srbsko in bošnjaško folklorno tradicijo.

Festival Etno-folk je v Kranju postal že prava tradicija, saj ga Makedonsko kulturno društvo Sv. Ciril in Metod (MKD) prireja že od leta 1999. Minulo soboto je tako doživel že 18. izvedbo. »Namen ostaja enak – na enem mestu združiti ter predstaviti makedonsko, slovensko, srbsko, hrvaško, bošnjaško in črnogorsko folklorno tradicijo, z odprtostjo do še katere druge,« je poudaril predsednik društva Igor Zahariev.

Etno-folk se je znova začel s povorko po mestnem jedru Kranja, njegov vrhunec pa je tudi letos, tokrat že petič zapored, potekal v Letnem gledališču Khislstein. Če je na dosedanjih festivalih sodelovalo vsaj deset skupin, je bila letos udeležba nekaj manjša, saj jih je nastopilo sedem. »Štiri skupine so nam negativne odgovore poslale nekaj dni pred festivalom, ena, že prijavljena skupina pa je odpovedala dan pred dogodkom. Kljub temu je 18. Etno folk uspel in smo z njim zadovoljni,« je dejal Zahariev. V programu so se tako prepletale tri kulture: blizu 150 nastopajočih je občinstvu približalo makedonsko, srbsko in bošnjaško kulturno bogastvo, tradicijo in običaje. Kot prvi so na oder stopili gostitelji iz MKD Sv. Ciril in Metod, za njimi pa so se zvrstili še Kulturno in športno društvo Sandžak iz Kamnika, MKD Kočo Racin iz Kopra, Kulturno društvo Brdo iz Kranja, MKD Ohridski Biseri iz Nove Gorice, Društvo bosansko-hercegovskega in slovenskega prijateljstva Ljiljan iz Ljubljane in MKD Ilinden z Jesenic. Letos ni bilo gostov iz tujine, je pa MKD Sv. Ciril in Metod ravno pred mesecem dni gostil skupino iz Makedonije. Prav tako na letošnjem festivalu ni bilo slovenskih folklornih skupin; vse, ki so jih povabili, so namreč po besedah Zaharieva v soboto, ko je bil dan državnosti, imele nastope ali pa so bili njihovi člani že na dopustu.

Kot rečeno, je letošnji Etno-folk sovpadal z državnim praznikom, kar je bilo naključje, saj datum izvedbe prilagajajo prostim terminom v Khislsteinu in aktivnostim društva, je povedal Zahariev in dodal, da so izbrani termin vseeno sprejeli z občudovanjem. MKD Sv. Ciril in Metod sicer večkrat organizira prireditve ob slovenskih praznikih, tudi ob rojstvu in smrti Franceta Prešerna.