Gospodarstvo si od davčne reforme želi več, kot lahko trenutno ponudi vlada, a to je le prvi korak, je na razširjeni seji upravnega odbora Območne gospodarske zbornice za Gorenjsko poudaril minister Zdravko Počivalšek. / Foto: Tina Dokl

Podjetje mora dihati s trgom

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je napovedal, da bo vlada vztrajala pri strukturnih reformah za večjo konkurenčnost gospodarstva.

Kranj – »Slovenija je imela zadnji dve leti skoraj triodstotno gospodarsko rast, kar ne pomeni, da imamo sedaj že pravico deliti, ampak le, da smo negativni trend obrnili navzgor, še vedno pa smo nižje, kot smo bili leta 2008. Še naprej je treba izvajati strukturne reforme za večjo konkurenčnost gospodarstva, kar namerava vlada tudi storiti. Pri tem so ključna področja odprava administrativnih ovir, davčna reforma in trg delovne sile,« je v torek povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, ki je bil gost razširjene seje upravnega odbora Območne gospodarske zbornice za Gorenjsko. Kot je poudaril, je izvoz največji motor slovenskega gospodarstva, saj z njim ustvarimo 31,5 milijarde evrov od skupno 38,5 milijarde BDP.

Glede odprave administrativnih ovir je minister izdvojil predvsem poenostavitev postopka za pridobitev gradbenih dovoljenj, saj so sedaj po njegovih besedah postopki pridobivanja zemljišč za investicije prezahtevni. »Ministrstvo za okolje in prostor pripravlja paket treh zakonov, Ključna rešitev je, da sedanje soglasje najbližjih sosedov nadomestijo z mnenjem, tako da niti negativno mnenje ne bi moglo zadržati nadaljevanja postopka, na neki točki pa se bo moral neki organ oziroma arbiter opredeliti do vseh mnenj.« Omenil je tudi, da bo vlada s 1. julijem uvedla tudi t. i. MSP-test, s katerim bodo presojali vplive vsakega novega zakona in ukrepa na gospodarstvo.

Pri davčni reformi je Počivalšek omenil uvedbo dodatnega dohodninskega razreda, saj je Slovenija trenutno nekonkurenčna predvsem pri višjih plačnih razredih, zato nekatera podjetja najbolj zahtevna delovna mesta že selijo v druga okolja. »Zavedamo se, da si gospodarstvo želi več, a vzemite na znanje, da gre le za prvi korak, v katerem je vlada dolžna predstaviti tudi ukrepe za nadaljnjih pet let. Vsaka davčna reforma mora namreč biti predvidljiva,« je dejal.

Pri reformi trga dela minister pričakuje ukrepe v smeri večje fleksibilnosti pri zaposlovanju in odpuščanju s ciljem, da bo ta podjetja spodbudila k sklepanju večjega števila pogodb o zaposlitvi za nedoločen čas: »Menimo, da mora vsako podjetje imeti možnost dihati s trgom. Vsi vemo, da nihče ne bo nikoli odpustil dobrega delavca.« Ob tem je dodal, da je po Evropi stopnja brezposelnosti v državah z liberalnejšo delovnopravno zakonodajo nižja kot tam, kjer imajo zaščitniško zakonodajo. »Če na tem področju ne bomo letos storili ničesar, potem sprememb do novih volitev ne bo,« je pristavil.

V razpravi se je Počivalšek dotaknil tudi turizma, ki letno ustvari 2,2 milijarde evrov izvoza. Pri tem je po njegovem mnenju nujno, da družbi Sava oziroma njenemu turističnemu delu, ki s svojimi kapacitetami na Bledu, Štajerskem, v Pomurju in Portorožu predstavlja kar tretjino slovenskega turizma, omogočijo pravo perspektivo, kar bodo lažje dosegli pod okriljem SDH in KAD kot pod slabo banko.