Doprsni kip Ivane Kobilce je ustvaril akademski kipar Mirsad Begić, odkrila sta ga častni gost, predsednik republike Borut Pahor in Daca Perne. / Foto: Tina Dokl

Odkrili kip Ivane Kobilce

Na vrtu Gorenjske, kot so nekdaj imenovali Podbrezje, so na poletni sončev obrat odkrili kip samosvoje, neuklonljive in genialne slikarke Ivane Kobilce, ki je v Podbrezjah naslikala znamenito Poletje.

Podbrezje – Kulturno druš­tvo (KD) Tabor Podbrezje je v spominskem parku znamenitih Podbrežanov ob farni cerkvi sv. Jakoba v torek odkrilo spomenik slikarke Ivane Kobilce. S tem so se dostojno oddolžili umetnici, ki ima svoje korenine v Podbrezjah, kjer se je na domačiji Pr' Blek rodila njena mati Marija Škofic. Tu je Ivana s svojo družino preživljala počitnice in naslikala svojo mojstrovino Poletje (1899), ko je bila stara 28 let. Prav v cvetu mladosti jo je v kipu upodobil priznani akademski kipar Mirsad Begić.

Projekt Ivana Kobilca vsebuje štiri pomembne sestavine. Postavitev spomenika in preureditev parka, izdajo monografije Videla sem svet in življenje, postavitev spominsko-informacijskih tabel na Ivanini poti septembra in izdajo znamke, razglednice ter poštnega žiga. Pri uresničitvi projekta tudi finančno je sodelovala vrsta predanih domačinov, sorodnikov, rotarijancev in donatorjev, ideja za projekt pa se je razvila pri KD Tabor Podbrezje. »Ko smo se odločili, da bomo slikarki ob 90. obletnici njene smrti, 155. obletnici rojstva in 125. obletnici odhoda njenega Poletja v Pariz, postavili spomenik, še nismo vedeli, koliko in kakšne novosti, veselja in skrbi bo projekt prinesel s seboj. Z velikim zanimanjem je priprave spremljal in jih spodbujal župnik, msgr. Janez Rihar. Ko nas je obiskal kipar Mirsad Begić in se odločil, da bo ustvaril kip, smo vedeli, da moramo narediti vse, tudi nemogoče, da se dostojno oddolžimo umetnici, ki korenini v Podbrezjah,« je zbrane nagovorila predsednica KD Tabor Podbrezje Daca Perne.

KD Tabor Podbrezje vse pomembne Podbrežane predstavi v knjigah, tokrat so se odločili za sodelovanje z Narodno galerijo, ki je omogočila tudi objavo reprodukcij slik Ivane Kobilca. Avtorica monografije Videla sem svet in življenje je dr. Lidija Tavčar, ob odkritju kipa je bila slavnostna govornica in besedno se je poklonila tudi slikarkinemu Poletju: »Kobilca je dosegla velik preboj s predanim, zavzetim študijem in iskanjem ustrezne likovne kompozicije v okolju materine domačije, kjer so ji bili asistenti njeni mlajši podbreški sorodniki in Ivanin najljubši model sestra Fani. Kar dve poletji je nastajala njena najbolj prepoznavna slika, v kateri sta povezani pleneristična dokumentarnost in alegorični značaj poletja. In prav ta oljna slika iz Podbrezij je Ivani Kobilca odprla vrata v svet.« Radoživa in podjetna slikarka je imela široko mrežo poznanstev, v Podbrezjah je spoznala prijateljico in slikarko Roso Pfäffinger in še mnoge prodrobnosti se bodo bralcu odkrile v monografiji.

Zgodbo ob poletnem sončevem obratu so v kulturnem programu spletli Ema Grašič kot Taborska Urška, Dominika Jeglič kot Ivanina sestra Fani, Šparovčevi otroci in Štefan Grašič kot 'kulisa' Poletja, povezovalka Nataša Kne, igralec Borut Veselko, recitatorka Alenka Fister, gimnazijski ženski pevski zbor Carmen Manet, glasbenika Urša in Jure Kavčič in violinistka Katarina Miklavčič.