Smrad s čistilne naprave

Krajani Slovenskega Javornika opozarjajo na smrad, ki naj bi prihajal z nedavno dograjene centralne čistilne naprave.

Jesenice – Na Jesenicah so pod okriljem projekta GORKI v lanskem letu nadgradili centralno čistilno napravo in uredili terciarno stopnjo čiščenja. Naložba je na koncu stala kar 7,4 milijona evrov, zanjo pa so pridobili kohezijska in državna sredstva. Že v času gradnje je bilo kar nekaj težav, saj so izvajalci naleteli na visok nivo podtalnice ter žlindro v obstoječih nasipih. Zato so bila potrebna dodatna dela, stroški so se povišali za 900 tisoč evrov, vsa dela pa so bila končana šele konec lanskega poletja. Čistilna naprava je zdaj v poskusnem obratovanju, pojavile pa so se nove težave. Krajani Slovenskega Javornika so namreč začeli opozarjati na smrad, ki da prihaja s čistilne naprave. Kot je v njihovem imenu dejal Bojan Korbar, sicer jeseniški občinski svetnik, se krajani pritožujejo zaradi neprijetnih vonjav s čistilne naprave, ki naj bi bile neznosne zlasti popoldne in zvečer. »Vonjave so tako močne, da je nemogoče imeti odprta okna,« je dejal Korbar in prosil pristojne za pojasnila, predlagal pa je tudi sestanek s krajani. Pritožbe zaradi smradu prejemajo tudi na Krajevni skupnosti Slovenski Javornik - Koroška Bela, je potrdila predsednica Maja Otovič in na seji odbora za gospodarstvo težavo prenesla občinski upravi z vprašanjem, kje so razlogi za smrad.

»Naprave so še v poskusnem obratovanju, ko se še regulirajo in obravnavajo posamezni parametri, denimo biološki. Ko bodo vzpostavljeni vsi parametri, pričakujemo, da ne bo več prihajalo do občasnih neprijetnih vonjav s čistilne naprave. Skupaj z javnim komunalnim podjetjem JEKO-IN se trudimo, da bi bile težave čim prej odpravljene,« je odgovorila direktorica občinske uprave Valentina Gorišek.

Nuša Jelenc z JEKO-IN, ki je upravljavec Centralne čistilne naprave Jesenice, pa je pojasnila: »Čistilna naprava je dograjena in v poskusnem obratovanju. Vsi postopki čiščenja odpadne vode potekajo od začetnega črpališča in grobega čiščenja do mehanskega in biološkega čiščenja z odstranjevanjem fosforjevih in dušikovih spojin. Sam proces ne ustvarja neprijetnih vonjav, neprijetne vonjave so v prostoru za shranjevanje izločenih odpadkov na grabljah in pri postaji za prevzem grezničnih gošč ter blata iz malih komunalnih čistilnih naprav.« V JEKO-IN sicer ne zaznavajo tako močnih neprijetnih vonjav, da bi bilo to moteče pri vsakodnevnih aktivnostih na prostem in bi krajani morali imeti zaprta okna, je zatrdila. Kot je dejala, bodo jeseni pripravili dan odprtih vrat, na katerem bodo krajanom in občinskim svetnikom tudi prikazali delovanje celotnega objekta.