Ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču zaradi dogajanj okoli Luke Koper grozi interpelacija. / Foto: arhiv GG

Zaradi Luke v Kopru vre

Čeprav je Slovenski državni holding odstopil od namere, da za novega nadzornika v Luki Koper imenuje tudi Nemca Jürgena Sorgenfreia, se strasti v Luki Koper niso pomirile.

Napetosti v Luki Koper

Namera Slovenskega državnega holdinga (SDH), da zamenja tri člane nadzornega sveta Luke Koper, vanj pa imenujejo tudi Nemca Jürgena Sorgenfreia, je v zadnjem tednu sprožila burne odzive javnosti, protest zaposlenih in uprave Luke Koper, zganila se je tudi politika. Strasti ni pomirila niti kasnejša odločitev SDH, da namesto Sorgenfreia za novega nadzornika imenujejo Rajka Reška, ki je v preteklosti med drugim deloval v vodstvih več turističnih podjetij na Obali. Predsednik uprave Dragomir Matić je tako ta teden na novinarski konferenci napovedal prijave in ovadbe proti tistim, ki povzročajo škodo z »lažmi« in »neresničnimi podatki«. Zmotile so ga predvsem navedbe državnega sekretarja na ministrstvu za finance Metoda Dragonje in predsednika uprave SHD Marka Jazbeca na zadnji seji komisije Državnega zbora za nadzor javnih financ. Dragonja je na njej po Matićevih besedah navajal napačne podatke o donosu na kapital iz obdobja med letoma 2011 in 2013, s tem pa je državni sekretar po njegovem mnenju z zavestnim manipuliranjem, zavajanjem in lažmi povzročil škodo Luki Koper. Na finančnem ministrstvu so kasneje priznali, da je Dragonja uporabil neaktualne podatke, a hkrati poudarili, da bi morala družba vseeno izboljšati svojo stroškovno učinkovitost in povečati donos na kapital. Matić tudi pravi, da se je Jazbec skliceval na napačne podatke, ko je trdil, da bo rast stroškov dela v Luki Koper v prihodnjih letih nesorazmerna glede na gibanje prihodkov. Kritičen je bil Matić tudi do ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča, ker da vse (ne)aktivnosti ministrstva za infrastrukturo vodijo v to, da se Luki Koper preprečuje nadaljnji razvoj. Matić sicer pred skupščino Luke Koper, ki bo 1. julija, trdi, da »družba posluje odlično in rezultati govorijo sami po sebi – ne glede na to, kaj določeni pristojni želijo prikazati v javnosti«. Dogaja se tudi v politiki. Primorska poslanca SMC Tilen Božič in Marko Ferluga sta zamrznila članstvo v stranki do razjasnitve dejstev in okoliščin, povezanih s predvidenimi spremembami v sestavi nadzornega sveta Luke Koper, in do razjasnitve nasprotujočih si informacij, ki so se pojavile v javnosti. Predsednik SD Dejan Židan se je zavzel za začasno prekinitev vseh aktivnosti, za menjave v nadzornem svetu Luke Koper, predsednik DeSUS Karl Erjavec pa sploh ne vidi potrebe po menjavi nadzornikov. Za nameček ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču grozi interpelacija, saj je nekdanji poslanec SDS, sedaj nepovezani poslanec Andrej Čuš že zagotovil zadostno podporo poslancev za njeno vložitev.

Četrt stoletja ustavnega sodišča

Na Brdu pri Kranju je v sredo potekala slovesnost ob 25-letnici delovanja ustavnega sodišča, na kateri so poudarili velik pomen sodišča pri konstituiranju države in vzpostavljanju pravne kulture. Po mnenju predsednika Ustavnega sodišča Miroslava Mozetiča je ustavno sodišče svojo nalogo v 25 letih opravilo korektno in dobro, še precej dela pa Slovenijo čaka pri tem, da začne uresničevati in spoštovati temeljne vrednote, zapisane v ustavo. »Močna in neodvisna ustavna sodišča morajo biti v funkciji varstva ustavnosti, demokracije, pravne države človekovih pravic in temeljnih svoboščin,« je poudaril Mozetič in dejal, da je treba vzpostaviti sistem zaščite sodišča pred zunanjimi negativnimi vplivi. Predsednik republike Borut Pahor je povedal, da odločitve ustavnega sodišča naletijo na odobravanje in tudi na kritike, vendar je po njegovem mnenju sodišču pri razsojanju in zagovoru odločitev doslej uspelo prepričati javnost, da je treba odločitve, četudi se z njimi vselej ni mogoče strinjati, spoštovati. Prisotne sta nagovorila tudi predsedujoči konferenci evropskih ustavnih sodišč in predsednik ustavnega sodišča Gruzije George Papuashvili in predsednik Sodišča Evropske unije Koen Lenaerts.

Kršen je bil upravni postopek

Upravna inšpekcija je ugotovila, da je Center za socialno delo Velenje (CSD) pri obravnavi primera dveh dečkov, ki ju je konec marca namestil v rejništvo, kršil pravila upravnega postopka. Inšpekcija je presojala le spoštovanje procesnih določb, do strokovnosti odločitev CSD Velenje pa se ni opredeljevala. Kot je ugotovila, je bil postopek izdaje ene odločbe CSD o potrebnih ukrepih za zaščito dveh mladoletnih dečkov v celoti izveden v skladu s predpisanim upravnim postopkom. V postopku izdaje druge odločbe pa je inšpekcija ugotovila, da CSD starima staršema ni priznal statusa stranke v upravnem postopku, čeprav je odločil o njuni obveznosti, in jima odločbe tudi ni vročil. Dečka sicer ostajata v rejništvu, o stikih z babico pa še ni odločeno.