Slamnikarstva v Domžalah ni brez Joži Košak in tudi letos je bilo pred njenim šivalnim strojem veliko radovednežev.

Odprli sezono slamnikov

V Domžalah so kljub muhastemu vremenu izpeljali že četrti slamnikarski sejem in s tem spomnili na bogato dediščino slamnikarstva, ki je v preteklosti zaznamovala Domžale z okolico.

Domžale – Slamnikarski sejem, ki v Domžalah postaja ena od tradicionalnih prireditev, je v sodelovanju z občino organiziral Slamnikarski muzej, ki deluje pod okriljem Kulturnega doma Franca Bernika Domžale, zato je čast – natanko ob 12. uri odpreti letošnjo sezono nošenja slamnikov – pripadla županu Toniju Dragarju, direktorici kulturnega doma Cveti Zalokar in častnemu občanu dr. Miroslavu Stiplovšku.

Številni obiskovalci so se tudi letos lahko sprehodili med stojnicami, na katerih so pletli kite iz slame, šivali slamnike, prikazovali prekrivanje streh s slamo in izdelovanje najrazličnejših slamnatih predmetov, za otroke so pripravili delavnice, žitno zgodbo pa so organizatorji letos nadgradili tudi s ponudbo ekološko pridelanih žitnih izdelkov. Na sejmu je sodelovalo tudi nekaj razstavljavcev iz Hrvaške in Srbije. Ker so slamniki vse bolj priljubljen modni dodatek, tudi letos ni manjkala modna revija – pripravili so jo v štirih različnih tematskih sklopih, in sicer poletne obleke z lahkotnimi slamniki, mehiška tradicionalna noša v posodobljeni obliki, solinarski slamniki za vsakodnevno modo in večerne obleke z elegantnimi slamniki. Slamniki pa so tesno povezani tudi s tradicijo in ročnim delom. Tistih, ki ga še znajo sešiti, ni prav veliko, zato na sejmu tudi tokrat ni manjkala Joži Košak, mojstrica šivanja slamnikov in tista, ki svoje znanje rada prenaša na druge. »Da sešijem en slamnik, potrebujem približno deset minut, a se lahko tudi kaj zatakne, tako da se pogosto ne da izogniti paranju. Tale sto petdeset let star šivalni stroj namreč včasih rad malce ponagaja,« nam je povedala med šivanjem slamnika, ob tem pa dodala, da so obiskovalci ob njeni stojnici zelo radovedni.