Pripravljajo rešitve za davčno razbremenitev dela

Ministrstvo za finance bo predvidoma junija dalo v javno obravnavo predlog davčnih sprememb, ki bo vključeval tudi spremembo dohodninske lestvice.

Kranj – Ministrstvo za finance je v okviru priprav na davčne spremembe končalo pogovore s predstavniki gospodarske, obrtne in trgovinske zbornice, združenja delodajalcev, sindikatov, združenja delodajalcev obrti in podjetnikov, združenja Manager in kluba slovenskih podjetnikov o možnih rešitvah, s katerimi bi davčno razbremenili delo. V prihodnjih tednih bo izoblikovalo končni predlog, ki bo osnova za obravnavo na junijski seji ekonomsko-socialnega sveta. Predlog zakona naj bi bil predvidoma junija že tudi v javni obravnavi, državni zbor pa naj bi ga obravnaval jeseni, s čimer bi gospodarstvu zagotovili dovolj časa, da bi spremembe vključilo v poslovne načrte in se tako lažje pripravilo na njihovo uveljavitev z začetkom leta 2017.

In kakšne davčne spremembe se obetajo? Kot pojasnjujejo na ministrstvu za finance, bodo po eni strani davčno razbremenili delo, kar bodo dosegli s spremembo dohodninske lestvice in z davčno razbremenitvijo dela plače za nagrajevanje zaposlenih pri doseganju poslovne uspešnosti, po drugi strani pa bodo izpad prihodkov nadomestili z racionalizacijami v javnem sektorju, izboljšanjem učinkovitosti pobiranja javnih dajatev ter s povišanjem stopnje davka od dohodkov pravnih oseb za dve odstotni točki. Javna poraba naj bi se na letni ravni znižala za 240 milijonov evrov, pripravili pa bodo tudi nov paket odprave administrativnih ovir pri izpolnjevanju davčnih obveznosti. Davčno naj bi delno razbremenili plače, ki so višje od 1,6-kratnika povprečne slovenske plače.

Ministrstvo za finance je v torek že dalo v enomesečno javno razpravo predlog sprememb zakona o davčnem postopku, ki poenostavlja nekatere davčne postopke, omogoča lažje plačilo davčnega dolga in prinaša novosti pri davčni izvršbi. Po novem bo finančna uprava delno izpolnila obračun prispevkov za socialno varnost vsem zavezancem – samozaposlenim, družbenikom, kmetom, ki so obvezno ali prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje, davčnim zavezancem, ki opravljajo dejavnost kot postranski poklic, in ostalim prostovoljno vključenim v obvezno pokojninsko zavarovanje, vendar bo pogoj za to poslovanje z davčnim organom preko portala eDavki. Pri izplačilu plač naj bi rok za plačilo davkov in prispevkov podaljšali za pet dni. V primeru poenostavljene prisilne poravnave bo možno obročno plačilo davka v največ 60 mesečnih obrokih, s spremembo obrestovanja zapadlih davkov naj bi spodbujali prostovoljno izpolnjevanje davčnih obveznosti, omejitve davčne izvršbe pa naj bi razširili tudi na denarne prejemke, s katerimi dolžnik preživlja družinskega člana ali koga drugega, ki ga mora preživljati po zakonu.