Manj tatvin goriva kot pred leti

Policisti so lani obravnavali 3181 primerov, ko so vozniki na bencinskih servisih ukradli ali pa le pozabili plačati gorivo. Število kraj goriva sicer v zadnjih letih upada.

Ker se največ kraj goriva zgodi z ukradenimi registrskimi tablicami, policisti priporočajo voznikom, da krajo kar najhitreje prijavijo.

Kranj – V zadnjih letih sicer statistike beležijo upad kraj goriva na bencinskih servisih. Vrhunec minulih petih let predstavlja leto 2013, ko so se vozniki brez plačila goriva na blagajni, odpeljali kar 5690-krat.

»Uspešno sodelovanje s policijo in nenehno izpopolnjevanje varnostnih sistemov na bencinskih servisih vsekakor pripomore k zmanjševanju takšnih pojavov. Naši varnostni sistemi v veliki meri pomagajo organom pregona, da storilce kaznivih dejanj odkrijejo, sprožen postopek pa tudi ustrezno dokazno podprejo,« pravijo v družbi OMV, ki ima v Sloveniji 106 bencinskih servisov.

Največ tatvin v osrednji Sloveniji

Primeri, ko vozniki osebnih avtomobilov na bencinskih servisih natočijo gorivo za vozilo in odpeljejo, ne da bi poravnali račun, se pojavljajo praktično na območjih vseh policijskih uprav, pravijo na policiji. Podrobnejši pogled v podatke zadnjih let pa vendarle pokaže, da se od 70 do 80 odstotkov tatvin goriva zgodi na območju osrednje Slovenije, ki ga pokriva Policijska uprava Ljubljana. Od skupno 3181 primerov kraj goriva v lanskem letu jih je bilo na območju PU Ljubljana kar 2543.

Največ kraj se zgodi v območjih večjih mest, kot so Ljubljana, Maribor in Celje, kar opažajo tudi v družbi Petrol. Tam je poleg večje koncentracije bencinskih servisov tudi večja frekvenca prometa. Tatove odvračajo z videonadzornim sistemom, na servisih, kjer so kraje pogostejše, pa občasno angažirajo tudi varnostnike. Katere bencinske servise tatovi največkrat obiščejo, pa nam na Petrolu in OMV-ju niso želeli razkriti.

Nekateri le pozabijo plačati gorivo

V naših največjih naftnih družbah se soočijo tudi s primeri, ko vozniki le pozabijo plačati za natočeno gorivo in to storijo naknadno, bodisi samoiniciativno ali pa po obisku policistov.

Velika večina kraj goriva pa je seveda naklepnih. Največkrat se storilci pripeljejo na bencinski servis z ukradenimi registrskimi tablicami. Lani se je to zgodilo 2305-krat, leta 2014 pa 3464-krat. Tudi zato predstavniki slovenske policije priporočajo, da krajo registrskih tablic vozniki kar najhitreje prijavijo na policijski postaji.

Upad kraj goriva beležijo tudi na Gorenjskem. Na Policijski postaji Kranj so denimo leta 2013 obravnavali 162 tatvin, leta 2014 jih je bilo 174, lani pa le 87. Na Policijski postaji Jesenice so lani zabeležili 29 prijav tatvin goriva, v Kranjski Gori pa le štiri.