V Škofji Loki so se v torek dijaki, mentorji in predstavniki partnerskih organizacij zbrali na sklepnem dogodku kampanje Pozor(!)ni za okolje. / Foto: Tina Dokl

Vsak lahko prispeva svoj delež

S prireditvijo v Sokolskem domu v Škofji Loki se se je končala šesta Goodyearova kampanja Pozor(!)ni za okolje, ki je v letošnjem šolskem letu prerasla v nacionalno gibanje za zmanjševanje ogljičnega odtisa. Dijaki so svoje najboljše okoljske aktivnosti strnili v zborniku EKOpraktik.

Škofja Loka – Kampanja Pozor(!)ni za okolje, katere pobudnik je družba Goodyear Dunlop Sava Tires, je že šesto leto združila več kot 16 tisoč dijakov iz 33 slovenskih srednjih šol in 28 partnerskih organizacij v skupnih prizadevanjih za zmanjševanje ogljičnega odtisa. Za najboljšo šolo v okviru tekmovalnega dela kampanje so letos razglasili Srednjo šolo tehniških strok Šiška. Njeni dijaki so posneli zmagovalni enominutni EKOfilm in s svojimi aktivnostmi največ prispevali k osveščanju lokalne skupnosti. Med devetimi najbolj aktivnimi šolami na področju zmanjševanja ogljičnega odtisa so bile tudi tri gorenjske šole, in sicer Ekonomska gimnazija in srednja šola Radovljica ter Strokovna gimnazija in in Srednja tehniška šola Šolskega centra Kranj.

Zaključni dogodek kampanje Pozor(!)ni za okolje so posvetili dnevu podnebnih sprememb, ki ga zaznamujemo 15. maja. Okrog 150 najbolj aktivnih dijakov, mentorjev in predstavnikov partnerskih organizacij je uvodoma nagovoril Julien Frezard, direktor proizvodnje v družbi Goodyear Dunlop Sava Tires. Poudaril je, da lahko le skupaj, korak za korakom, ohranimo naravo. »Skrbi za okolje v Goodyearu posvečamo veliko pozornosti, tako pri vsakodnevnem proizvodnem procesu kot pri razvoju inovativnih in konceptualnih pnevmatik, s katerimi utiramo pot v mobilnost prihodnosti.« S projektom Pozor(!)ni za okolje želijo okoljevarstvo okrepiti tudi na šolskih dvoriščih, doma in v lokalni skupnosti. Med prvimi partnerji kampanje je bila tudi Občina Škofja Loka, ki je gostila letošnji sklepni dogodek. »Ponosni smo, da smo od vsega začetka rasli in se skupaj razvijali s kampanjo. Verjeli smo v idejo, projekt in zgodbo,« je poudaril župan Miha Ješe in dodal, da je trajnostni razvoj premisa njihove občine.

Dijaki so svoje najboljše aktivnosti pri zmanjševanju ogljičnega odtisa strnili v zborniku EKOpraktik. Želijo, da bi bile zbrane aktivnosti navdih vsakemu posamezniku, saj vsak lahko prispeva svoj delež pri varovanju okolja. Zbornik so na dogodku slavnostno izročili predstavnicama partnerskih ministrstev kampanje Pozor(!)ni za okolje. Državna sekretarka na Ministrstvu za okolje in prostor Lidija Stebernak je ob tem pohvalila dijake za inovativnost in zrelost, ki so ju pokazali pri zmanjševanju ogljičnega odtisa. »Veseli me, da je za nami generacija, ki se še bolj kot prejšnje zaveda pomena skrbi za okolje.« Glavna inšpektorica z inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo Saša Dragar Milanovič pa je pojasnila, da se aktivnemu zmanjševanju ogljičnega odtisa pridružujejo tudi na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano z implementacijo kratkih oskrbovalnih verig, dvigom stopnje samooskrbe, spodbujanjem uporabe obnovljivih virov energije in ekološkega kmetovanja ter zavzemanjem, da viški hrane namesto odpadek postanejo hrana socialno ogroženim.