Podzemno utrdbo in čas 1. svetovne vojne na območju občine Gorenja vas - Poljane je poslancem predstavil župan Milan Čadež. / Foto: Gorazd Kavčič

Zasedali so kar v bunkerju

Člani parlamentarnega odbora za obrambo so se skupaj z obrambno ministrico Andrejo Katič v torek sestali kar pod zemljo – v utrdbi Rupnikove linije na Golem vrhu.

Gorenja vas – Nekdanja podzemna vojašnica nad Gorenjo vasjo, ki je bila predvidena za nastanitev 2000 vojakov, je s svojimi osmimi stopinjami nad ničlo, vlago in šibko lučjo vse prej kot okolje, v katerem so naši poslanci vajeni razpravljati, a po mnenju predsednika odbora Žana Mahniča je prav, da utrdbo spoznajo tudi drugi poslanci.

»Prvič smo sejo odbora izpeljali izven prostorov Državnega zbora in upam, da ne tudi zadnjič. Odzvali smo se pobudi župana Milana Čadeža, saj obeležujemo 100. obletnico 1. svetovne vojne, ta objekt pa je posledica prav tega,« nam je povedal poslanec Žan Mahnič, ministrica Andreja Katič pa je dodala, da so želeli člane odbora seznaniti tudi z vsemi aktivnostmi, ki jih pripravlja nacionalni odbor za obeležitev 100-letnice 1. svetovne vojne, ter z aktivnostmi ob 25. obletnici osamosvojitve Slovenije. Seznanitev s programom je bila namreč tudi edina točka dnevnega reda. »Sam objekt je gotovo impresiven, za nas pa je tudi neki nauk, da je treba take strateške objekte premišljeno uvrščati v prostor in premišljeno načrtovati, kar velja tudi za izdatke za obrambo,« je še povedala ministrica ter dodala, da je ponosna, da nam je uspelo Pot miru vpisati na poskusni seznam Unescove svetovne dediščine. Pristojni upajo, da bi del Unescove dediščine lahko postala že leta 2018.

Program obeležitve 100-letnice 1. svetovne vojne je zbranim podrobneje predstavila zgodovinarka in raziskovalka 1. svetovne vojne ter podpredsednica nacionalnega odbora za obeleževanje 100-letnice 1. svetovne vojne dr. Petra Svoljšak, ki je poudarila, da odbor aktivno deluje že vse od leta 2012. Rdeča nit vseh praznovanj je slovenski prostor in 1. svetovna vojna, predvsem to, kaj je vojna povzročila slovenskim prebivalcem, kaj je pomenila soška fronta za prebivalce pred 100 leti in kaj sporoča današnjim in prihodnjim rodovom. Letos bo eden večjih dogodkov omenjenega praznovanja obeležitev 100. obletnice postavitve ruske kapelice na Vršiču.

Poslanci so lahko prisluhnili tudi županu občine Gorenja vas - Poljane Milanu Čadežu, ki je zbranim namenil pravo učno uro zgodovine in jih kot lokalni poznavalec popeljal po podzemni vojašnici (ki je le ena od kar 500 vojaških utrdb na območju), v kateri je danes urejen tudi manjši muzej.