Predsednik komendskega društva čebelarjev Milan Starovasnik, Zofija Grmšek ter Janez Lončar (po vrsti z leve) iz Lončarjevega muzeja skupaj z veziljami Klekljarskega društva Čebelica / Foto: Aleš Senožetnik

Čebelice v čipkah

V Podborštu pri Komendi so v soboto odprli razstavo čipk in rišeljejev Klekljarskega društva Čebelica in Zofije Grmšek. Razstava je v Lončarjevem muzeju na ogled le še danes.

Podboršt – »S prepletanjem niti se želimo približati lepotam, ki nas obdajajo v naravi. Tokrat smo si izbrale čebele, ki smo jim podobne v pridnosti, natančnosti. Z neumornim delom ustvarjamo nove in nove izdelke zase, za svojo dušo pa tudi za vse vas, ki vas klekljana čipka navdušuje,« je obiskovalcem uvodoma pojasnila predsednica društva Bernarda Hozjan.

V prostorih Lončarjevega muzeja v Podborštu pri Komendi je veziljam s pomočjo lastnika muzeja Janeza Lončarja na domiseln način uspelo združiti ljudsko umetnost poslikave panjskih končnic z vezeninami, ki so jo poimenovale kar Naš čebelnjak.

Vezilje, ki v Komendi delujejo že deveto leto, so ob tokratni razstavi k sodelovanju povabile tudi Zofijo Grmšek, ki svoje vezenine ustvarja izključno v tehniki vezenja z izrezanci, kot tudi pravimo rišelje tehniki. »Čipke klekljamo, v rišelje tehniki pa v blago uvezemo vzorec s šivanko in nato izrezujemo iz blaga,« nam Grmškova, katere dela so vključena tudi v zbirko rokodelcev v Narodnem muzeju Slovenije, pojasni razliko med čipkami in rišeljejem.

Razstava v Lončarjevem muzeju znova dokazuje, da so komendske vezilje mojstrice prepletanja niti, zato ni nič čudnega, da njihove čipke krasijo mnoge slovenske domove in cerkve, med drugim tudi tisti na Brezjah in Lurdu. Slovensko klekljarsko čipko pa promovirajo tudi na Kitajskem.