Slavljenci so zaplesali več plesov, med drugimi venček izbranih starejših gorenjskih plesov z naslovom Plesni puš'lc za penzionerje. / Foto: Luka Rener

Plesni puš'lc za penzionerje

Da bi še pred več kot dvajsetimi leti v Naklem upokojenci plesali ljudske plese? »Veljali bi za čudež,« je dejal Andrej Košič. No, ta čudež so spremenili v realnost in Folklorna skupina Društva upokojencev Naklo pleše že dvajset let in širi glas Naklega, občine in države po vsej Evropi.

Deset plesnih parov, pevski sestav Šestica, ljudski godci in rokovnjaška muzika so v dvajsetih letih vsak zase ali vsi skupaj doma in v tujini nastopili nekaj več kot tristokrat, od tega 115-krat v občini Naklo, štirikrat je bila med štiristo odraslimi folklornimi skupinami Slovenije izbrana za udeležbo na državnem srečanju v Beltincih, desetkrat je gostovala po evropskih državah.

Naklo – Dvajsetletnico je Folklorna skupina Društva upokojencev (FS DU) Naklo praznovala pred nedavnim v prostorih Osnovne šole (OŠ) Naklo. Celovečerni koncert so naslovili Mi smo pa 'z Nakl'ga, s plesom in pesmijo po Sloveniji pa navdušili zares lepo število obiskovalcev. So rekli, da na odru ne bodo čisto sami, in že kmalu nastop popestrili medgeneracijsko, saj so štiri starejše gorenjske plese zaplesali skupaj s podmladkom iz FS Podkuca – KD Dobrava Naklo. V goste je prišla tudi Tamburaška skupina Bisernica.

Deset plesnih parov, pevski sestav Šestica, ljudski godci in rokovnjaška muzika, so v dvajsetih letih vsak zase ali vsi skupaj doma in v tujini nastopili nekaj več kot tristokrat, od tega 115-krat v občini Naklo, štirikrat je bila med štiristo odraslimi folklornimi skupinami Slovenije izbrana za udeležbo med sedem do osem skupin za državno srečanje v Beltince, desetkrat je gostovala po evropskih državah od Ukrajine do Portugalske, petnajst let koleduje po vaseh občine Naklo in na področju Tržiča ... Program skupine obsega deset spletov plesov in pesmi z Gorenjskega, Koroškega, Bele krajine in Prekmurja. Šestica je lani izdala svojo prvo zgoščenko.

V OŠ Naklo so člani FS DU Naklo pripravili priložnostno razstavo, s katero so prikazali, kje vse so gostovali po tujem. »Zlasti na mednarodnih folklornih festivalih smo dobili kar dobro mero priznanj, predvsem pa ocen strokovnjakov, ki so nas na mnogih festivalih postavljali ob bok zelo kvalitetnih polprofesionalnih folklornih skupin,« je povedal Andrej Košič, že od začetka strokovni vodja FS DU Naklo, pobudnika za ustanovitev skupine pa sta bila Rudi Nadiževec in Fanika Pagon. »FS DU Naklo sodi med pet najboljših veteranskih in upokojenskih skupin v državi. Njihovo delo je pomembno ne le z vidika ohranjanja plesnega izročila naroda, ampak tudi za vsakega posameznika. Prav za starejše je to najbolj priporočljiva aktivnost, saj poleg umetniškega izražanja predstavlja tudi šport, pri katerem je potrebna usklajenost dveh ali več ljudi, zbranost za spremljanje glasbe, za pomnjenje koreografije, predstavlja pa tudi zabavo in druženje,« je povedala Mija Aleš, predsednica Zveze kulturnih društev (ZKD) Kranj, in podelila priznanja ZKD za dolgoletno izjemno prizadevno in uspešno delo devetim prejemnikom, članom FS DU Naklo. To so Vilma Štilec, Janez Štilec, Milena Zupan, Andrej Košič, Miha Grohar, Saša Grohar, Franc Žura, Branka Košič in Ana Svetelj. Podelili so tudi Maroltove jubilejne značke Javnega sklada za kulturne dejavnosti posameznikom za aktivno udejstvovanje na področju ljubiteljske folklorne dejavnosti pa tudi ljudskim pevcem in godcem. Zveza ljudskih tradicijskih skupin Slovenije je FS DU Naklo podelila priznanje za dvajsetletno uspešno ohranjanje slovenske ljudske tradicije.

In kaj porečejo članice in člani FS DU Naklo? »Za tako kvalitetno prikazane nastope je potrebnega veliko trdega dela na vajah, vendar glede na doživeto nam ni žal ne truda ne časa.«