Ob slovesnosti so se zbrali sedanji in nekdanji akterji v papirnici v Goričanah (od leve): Darko Cafuta, ki je beležil zgodovino papirnice, tehnični direktor Janez Gale in generalni direktor Andraž Stegu ter Franc Mlakar, tehnični direktor v času postavitve novega stroja, in takratni vodja kontrole v proizvodnji Boris Tavčar. / Foto: Maja Bertoncelj

Papirni stroj junak obletnice

V papirnici Goričane so praznovali štirideset let od postavitve novega papirnega stroja in ponovnega zagona proizvodnje papirja, kar je bil takrat velik poslovni podvig. Danes je papirnica med vodilnimi proizvajalci specialnih vrst papirja v Evropi. Na leto ga proizvedejo osemdeset tisoč ton, večino za izvoz.

Goričane – Papirnica v Goričanah je ena najstarejših v Sloveniji z 230-letno tradicijo. Ta mesec praznujejo še en pomemben jubilej: štirideset let papirnega stroja, ki je omogočil ne le preživetje, ampak razvoj najkvalitetnejših vrst papirja v Goričanah. Obeležili so jo v sredo s slovesnostjo, na kateri so se spominjali preteklosti in se zazrli v prihodnost.

Slavje so dopolnili še živeči akterji te investicije in kratek arhivski film, ki prikazuje tedanje dogajanje. Osrednji junak prireditve je bil papirni stroj, ki je Goričanam omogočil, da so ostale na zemljevidu papirnic. Leta 1976 so ga kupili v Avstriji v partnerstvu s tedanjim Aerom, in to ne glede na nasprotovanje konkurentov in ne glede na skepso stroke, ali Goričanam tak podvig sploh lahko uspe. Pred tem so namreč od leta 1931 proizvajali zgolj celulozo in grozilo je, da bo papirniška tradicija zaradi nerentabilne proizvodnje celuloze v Goričanah za vedno ugasnila. »Ta investicija je bila izredno pomembna. Pogum ljudi, ki so takrat vodili tovarno, je bil velik in vreden vsega spoštovanja. Naš junak ni stroj, ampak ljudje. V času od postavitve je tudi ta stroj doživel številne nadgradnje in posodobitve. Samo v času mojega vodenja papirnice, ki jo vodim 18. leto, smo v posodobitve investirali 42 milijonov evrov,« je povedal Andraž Stegu, generalni direktor podjetja, v katerem so usmerjeni v proizvodnjo papirja z visoko dodano vrednostjo. Želja po razvoju je papirnico gnala na tuje trge in danes izvoz predstavlja 87 odstotkov. Izvažajo v 38 držav sveta. V podjetju je 220 zaposlenih, lani so ustvarili okoli 60 milijonov evrov prihodkov.

Z jasno vizijo zrejo tudi v prihodnost in nadaljujejo tradicijo inovativnosti. »Če v preteklosti Goričane ne bi imele vizije, se danes ne bi družili. Kratkoročno je naša vizija, da v relativno kratkem času posodobimo obstoječi papirni stroj na naslednjo stopnjo in vložimo nove ideje v razvoj razreza formatnega papirja. Vizija na splošno je, da ne le ostanemo med vodilnimi proizvajalci specialnih nizkogramskih papirjev, ampak da smo v samem vrhu te skupine, predvsem pa, da smo vodilni v inovativnosti,« je pojasnil tehnični direktor Janez Gale.