Otekanje nog zaradi limfedema

Limfedem je zastajanje beljakovinsko bogate medcelične tekočine v tkivu, ki se kaže kot otekanje. Je kronično obolenje, vendar se lahko izjemno zmanjša ali celo odpravi, če se pravočasno začne pravilno strokovno izbrana terapija. Limfedem pa je treba zdraviti, da ne pride do resnejših zapletov.

Otekanje se pojavi lahko na roki ali na nogi in lahko vključuje tudi pripadajoči del trupa. Prvih subjektivnih opozorilnih znakov, da gre morebiti za limfedem, je več, med njimi so občutek rahle otekline, ki se poveča proti koncu dneva, zmanjšana gibljivost v zapestju ali gležnju, občutek teže in polnosti v roki in občutek napete kože, tesen občutek okoli prstana ali ure, občutek tesne obleke ali čevljev in tudi odrevenelost, mravljinčenje in pekoč občutek. Vzroki za nastanek tega bolezenskega stanja so lahko primarni oziroma prirojeni (okvare zaklopk, odsotnost limfnih žil v določenem predelu telesa, poškodbe limfnih žil in bezgavk ...) in sekundarni kot posledica operacij, odstranitev bezgavk, obsevanj, obsežnejših poškodb ..., ki lahko zaradi nezdravljenja ali napačnega zdravljenja privedejo do resnih zapletov in nepopravljivih stanj. Tako primarni kot sekundarni limfedem se razvijata po stopnjah, od blage do težke. Limfedem se lahko pojavi v katerem koli življenjskem obdobju.

Diagnozo postavi zdravnik

Za uspešno izbiro terapije je potrebna določitev diagnoze, ki jo s temeljitim pregledom postavi zdravnik. V Termah Dobrna na področju zdravljenja limfedema deluje zdravnica s fizioterapevti, ki imajo certifikate za izvajanje celostne obravnave limfedema po dr. Voddru. Celostna obravnava limfedema je sestavljena iz dveh faz. V prvi fazi je cilj doseči čim manjše otekanje, druga faza pa je namenjena vzdrževanju in izboljšanju stanja. Prva faza obravnave traja od dva do pet tednov, lahko tudi dlje, odvisno od stadija bolezni. Terapija se izvaja enkrat do dvakrat na dan, pet dni na teden v Termah Dobrna pod strokovnim nadzorom. Druga faza je dolgotrajnejša, lahko rečemo za 'nedoločen čas', razen če se stanje povsem popravi. Druga faza se izvaja enkrat do trikrat na teden. Če pride do ponovnega poslabšanja stanja, je treba ponovno intenzivno stacionarno zdravljenje.

Metoda dr. Voddra

Celostna obravnava limfedema po metodi dr. Voddra je sestavljena iz štirih elementov: ročne limfne drenaže, kompresijske terapije, vaj v kompresiji in nege kože. Limfna drenaža je ročna masažna tehnika, njene osnove je v zgodnjih tridesetih letih v Franciji razvil dr. Vodder. Velja za najuspešnejšo metodo odpravljanja edemov. Od navadne masaže se razlikuje v tehniki, predvsem v izvajanju pritiska, in temelji na nežnih, polkrožnih gibih, s katerimi se pospeši le limfni obtok, medtem ko ostaneta venski in arterijski pretok enaka ali se celo zmanjšata. Posledično pride do zmanjšanja edema, hkrati je masaža prijetna in neboleča. Ta proces se lahko pospeši s primerno kompresijsko terapijo, ki ima pozitiven vpliv na pritisk v tkivih.

Prednost kompresijskega povijanja je sprotno prilagajanje ob manjšanju otekline, boljši pritisk na področjih, na katerih si to želimo, in podlaganje specialnih pen, ki zmehčajo brazgotine in sklerozirana območja. Uporabljajo se kratko-elastični povoji, ki so nameščeni v več plasteh, bolnik pa jih ima, kolikor časa zdrži oziroma v idealnem primeru do naslednje ročne limfne drenaže. Vaje v kompresiji bolnik izvaja skupaj s fizioterapevtom.

Nega kože je pri limfedemu zelo pomembna, saj je koža tanjša in krhkejša, s tem pa tudi bolj izpostavljena vnetju, poškodbam in infekcijam.