Blejski pletnarji so v soboto električno ladjo, ki je last Župnije Bled, in vsa svoja plovila potegnili na kopno. / Foto: Urša Peternel

Vse pletne potegnili na kopno

Ladjica na električni pogon v obliki pletne, s katero je Blejska župnija prek svojega podjetja Blejski otok vzpostavila linijski prevoz na otok, je izzvala protest blejskih pletnarjev.

Bled – Za vzpostavitev linijskega prevoza na otok so se pri Župniji Bled odločili, ker se s pletnarji niso mogli dogovoriti, da bi dolžino postanka na otoku prilagodili željam gostov. Prejšnji petek je tako po Blejskem jezeru začela pluti ladjica na električni pogon Sinaj, kar je naletelo na nejevoljo pri blejskih pletnarjih. V znak protesta so zato v soboto tako omenjeno ladjico kot vse svoje pletne potegnili na kopno.

Po besedah župnika Janeza Ferkolja so člani Čolnarskega združenja Pletna Bled električni čoln, ki je last Župnije Bled, pričakali ob pristanku na obali jezera in ga samovoljno in brez vsakega predhodnega opozorila potegnili z jezera ter s tem preprečili izvajanje ponudbe. Že v petek, ko je ladjica začela voziti, pa so pletnarji turistom onemogočali vstop na čoln, zato so si v družbi Blejski otok omislili dodatno spremstvo na ladjici. Pletnarji so namreč prepričani, da nova ladjica krši plovbni režim na Blejskem jezeru. Predsednik čolnarskega združenja Pletna Bled Marjan Žvegelj je poudaril, da nov električni čoln pomeni kršitev veljavnega plovbnega reda na Blejskem jezeru. »Plovbni red ta čas ne jezeru dovoljuje 23 pleten in štiri električne čolne, to pa je torej že peti električni čoln na jezeru.« Zato pravi, da bodo pri protestu vztrajali in bodo pletne ostale na suhem, dokler se to ne bo uredilo in bodo vsi spoštovali plovbni red. Pri reševanju tega spora računajo tudi na pomoč ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Na občini so se od sobotnega dogajanja ob Blejskem jezeru distancirali. Direktor občinske uprave Matjaž Berčon je poudaril, da je župnik s postavitvijo električne ladjice na jezero na svojo roko izzval nezadovoljstvo pletnarjev, namesto da bi počakal usklajen odlok, ki dovoljuje tudi prevoz proti otoku vsako polno uro. Usklajen odlok o plovbnem režimu, na katerega so v razpravi zbrali trideset pripomb, naj bi po Berčonovih besedah obravnavali na prihodnji seji občinskega sveta, ki bo predvidoma 21. aprila. »Novi odlok predvideva tudi plačilo pristojbin za tiste, ki opravljajo dejavnost in služijo na račun jezera. O višini te pristojbine se ta čas s pletnarji usklajuje posebna komisija občinskega sveta.« Ta sredstva bodo namensko porabili za urejanje obale jezera in izvajanje nadzora na jezeru, je še pojasnil Berčon in dodal, da se tudi z novim odlokom trudijo ohraniti pletne kot posebnost na Blejskem jezeru, obenem pa bodo poskušali zagotoviti, da bo otok bolj dostopen obiskovalcem.

Ladjica Sinaj sicer lahko sprejme dvajset ljudi, vož­nja z njo pa je cenejša kot s pletno, saj je zanjo treba odšteti osem evrov, prevoz na otok s pletno pa stane 14 evrov na osebo. Župnija Bled je kot upraviteljica Blejskega otoka na pobudo Avtobusne postaje Ljub­ljana pretekli teden začela tudi s trženjem paketne ponudbe za obisk Blejskega otoka za obiskovalce, ki se na Bled pripeljejo z rednimi avtobusnimi prevozi. Cena je dvajset evrov, poleg otoške pristojbine in ponudbe v otoškem lokalu pa vključuje tudi avtobusni prevoz in prevoz z električnim čolnom na otok. Samo v petek dopoldne so prodali 25 vstopnic za paket. Ponudbo paketnega obiska Blejskega otoka so bili zdaj po besedah Janeza Ferkolja prisiljeni za nedoločen čas ukiniti.