Direktor Gaj lesa Aleš Godnov (desno) in projektant Biomasnega centra Gorenjske Marjan Kadivec iz podjetja Biomasa / Foto: Gorazd Kavčič

Največja kogeneracija na Gorenjskem

Družinsko podjetje Gaj les iz Tržiča je v stavbi Eurocoma na Savski cesti v Kranju lani odprlo Biomasni center Gorenjske, v katerem izvajajo skladiščenje in sušenje lesnih sekancev ter kogeneracijo iz lesnega plina.

Kranj – V stavbi Eurocoma na Savski cesti v Kranju od lani deluje Biomasni center Gorenjske, katerega glavni investitor je družinsko podjetje Gaj les iz Tržiča. V njem izvajajo skladiščenje in sušenje lesnih sekancev ter kogeneracijo iz lesnega plina. Gre za največjo delujočo kogeneracijo na Gorenjskem, saj imajo skupaj s partnerskima podjetjema Doron (v lasti Eurocoma) in Energetika Pogačnik vgrajenih pet naprav za soproizvodnjo toplote in elektrike (SPTE). S proizvedeno toploto sušijo lesne sekance ter ogrevajo objekt Eurocom in tamkajšnji vrtec, elektriko pa oddajo v javno omrežje. Podoben, nekoliko manjši center s tremi kogeneracijskimi napravami in sušilnico snujejo tudi na drugem koncu Kranja, v nekdanjem IBI-ju.

Podjetje Gaj les je že leta 1990 odprl Janez Godnov. Sprva je deloval kot samostojni podjetnik, leta 2003 pa je podjetje preoblikoval v družbo z omejeno odgovornostjo. Prva leta so se ukvarjali predvsem z razrezom in sušenjem lesa, izdelavo polizdelkov in izdelkov iz lesa ter izdelavo vrtnih ut, nadstrešnic, garaž in lesenih brunaric. Leta 2006, ko je v podjetje vstopil sin Aleš, ki je štiri leta kasneje prevzel mesto direktorja, so se usmerili še v izdelavo biomase za lastnike individualnih peči. Sčasoma so lesne sekance začeli tudi prodajati večjim odjemalcem. V zadnjih petih letih so si tako pridobili tudi pretežni del večjih sistemov na avstrijskem Koroškem, kamor mesečno odpeljejo dobrih 10 tisoč nasutih kubičnih metrov sekancev. Največ v toplarno v Celovcu, s katero se daljinsko ogreva približno polovica mesta. Dejavnost jim je v tem času tako zrasla, da danes zaposlujejo že deset ljudi.

A želja in načrtov ima mladi direktor Aleš Godnov še več. Novembra 2013 je Gaj les odprl prvo lastno kotlovnico za daljinsko ogrevanje 118 stanovanj na lesno biomaso na Kovorski cesti v Tržiču, v katero so investirali 300 tisoč evrov. Tedaj so se začeli tudi prvi dogovori za odprtje biomasnega centra v Kranju. »Z lani odprtim Biomasnim centrom Gorenjske v objektu Eurocom nam je uspelo uresničiti cilj, da več biomase prodamo v Sloveniji. Na Savski cesti sedaj odkupimo in posušimo za približno 50 tisoč nasutih metrov sekancev, ki jih prodamo na domačem trgu. Prej smo v Sloveniji prodali le dobrih pet tisoč nasutih kubičnih metrov sekancev,« je pojasnil Aleš Godnov. Kot je razložil, je Gaj les v dva milijona evrov vreden projekt investiral polovico sredstev, del denarja so zagotovili tudi z najemom ugodnega posojila preko Eko sklada.

S kogeneracijo letno proizvedejo približno 1,5 GWh električne energije, ki jo vso oddajo v javno omrežje oz. prodajo slovenskemu elektrodistributerju. »V eni uri proizvedemo toliko električne energije, kot jo povprečno gospodinjstvo porabi v enem letu,« je razložil Godnov.

Podoben center sedaj nastaja tudi v kompleksu IBI v Kranju, kjer imajo postavljene tri kogeneracijske naprave, s katerimi ogrevajo in z električno energijo oskrbujejo tamkajšnji objekt, preostanek elektrike pa prav tako oddajajo v javno omrežje. Kot načrtujejo, bo do poletja začela obratovati tudi sušilnica.