Jan Šubelj je perspektiven šahist, ki je na evropskem prvenstvu zasedel tretje mesto. / Foto: Aleš Senožetnik

Šah raje od nogometa

V Šahovskem klubu Komenda že vrsto let sistematično skrbijo za podmladek. Rezultati se kažejo na številnih turnirjih, od koder se mladi šahisti vračajo z medaljami. Eden od njih je tudi Jan Šubelj, ki je bil tretji na evropskem prvenstvu.

Komenda – Čudežni deček in za mnoge najboljši šahist vseh časov Bobby Fisher je že pri petnajstih postal velemojster in zato ni nič čudnega, da je njegov stil igre všeč tudi 12-letnemu šahistu Janu Šublju iz Križa pri Komendi, ki prizadevno trenira v komendskem šahovskem klubu. Lansko leto je v Poreču osvojil tretje mesto na evropskem prvenstvu mladih, letos pa je k temu dodal še prvo mesto na državnem prvenstvu.

»Včasih igram nogomet z mlajšim bratom, vendar se hitro naveličam,« pravi Jan, ki veliko raje pred šahovnico razmišlja, kako bo matiral nasprotnika. »Na treningih analiziram partije, včasih na računalniku tudi preučujem partije velemojstrov, treniram otvoritve in končnice,« pove šestošolec, ki – če mu šolske obveznosti dopuščajo – šahira tudi več ur na dan.

»Za razvoj mladega šahista bi bilo dobro, da bi do dvajsetega leta šel skozi roke petih ali šestih trenerjev,« v pogovor poseže predsednik Šahovskega kluba Komenda Franc Poglajen, ki je razvoju mladih v klubu posvetil štiri desetletja dela. »Ni univerzalnega koncepta, vsak trener ti nekaj da.«

Šahovski klub Komenda, v katerem igra okoli sedemdeset šahistov vseh starosti, je eden redkih, ki se sistematično ukvarja z razvojem mladih šahistov. Rezultati dobrega dela se kažejo v številnih uspehih, ki klub uvrščajo v sam vrh slovenskega šaha.

Zgodovina igre na črno-beli podlagi v Komendi sega v sredino prejšnjega stoletja, ko se je v okviru Kulturno prosvetnega društva Janez Čebulj formiralo šahovsko društvo. »V prostoru, kjer smo šahirali, je velikokrat zmanjkalo elektrike, zato smo večkrat igrali ob svečah,« se spominja svojih začetkov Franc. Tehnološki napredek od takrat se kaže tudi v šahu. Dopisni šah, pri katerem šahisti svoje poteze pišejo na dopisnice in jih pošiljajo nasprotnikom na drugem koncu sveta – takšne partije so lahko trajale tudi nekaj let – izpodriva svetovni splet, ki omogoča igranje s številnimi nasprotniki z vsega sveta.

Ne glede na sodobne pripomočke pa šah še vedno ostaja izredno kompleksna miselna igra, ki zahteva dobro koncentracijo, veliko sposobnost razmišljanja in načrtovanja. »Otroke učimo šaha in jih s tem vzgajamo za življenje. Dobri šahisti bodo znali tudi v življenju oceniti, ali so povlekli pravo potezo ali ne.«

Šah je primeren za vse generacije. »Mlade uči potrpežljivosti in vztrajnosti. Starejšim pa pomaga pre­prečevati demenco, saj nudi odličen trening za možgane,« o prednostih igre pove Franc.

Ne glede na to, ali ga igramo na tekmovalnem nivoju ali pa zgolj za zabavo, šah ostaja igra, ki navdušuje staro in mlado, kar v največji meri dokazujejo tudi komendski šahisti.