V Komendi skrbijo za starostnike

Komenda, občina z najnižjim indeksom staranja v Sloveniji, je sprejela nov razvojni program skrbi za kakovostno staranje in sožitje generacij za naslednjih deset let.

Komenda – V začetku leta je občinski svet Občine Komenda sprejel drugi desetletni razvojni program skrbi za kakovostno staranje in sožitje generacij, ki je po vsebini zelo podoben prvemu, sprejetemu leta 2006.

Še naprej si bodo prizadevali za dvig kvalitete solidarnega povezovanja mlade, srednje in tretje generacije. Med novosti spada zaveza o uvajanju programov za pomoč družinam, ki doma skrbijo za onemogle svojce, ter drugi programi, ki bodo omogočali starim družinam ostati čim dlje v domačem okolju.

V okviru Zavoda Medgeneracijsko središče Komenda, ki ga je občina skupaj z Društvom upokojencev Komenda, Medgeneracijskim društvom za kakovostno starost ter Ustanovo Petra Pavla Glavarja ustanovila leta 2007, si že več let prizadevajo za izgradnjo manjšega doma za starejše. S tem želijo slediti sodobnim trendom, ki gredo v smer manjših domov za lokalne potrebe prebivalstva.

»Trenutno je po domovih za upokojence trideset občanov Komende, zato si prizadevamo za dom, ki bi lahko sprejel med trideset in štirideset starostnikov iz občine,« je povedala direktorica Zavoda Medgeneracijsko središče Komenda Viktorija Drolec.

Komenda med »mlajšimi« občinami

Komenda je sicer občina z najnižjim indeksom staranja prebivalstva v Sloveniji. Po podatkih Statističnega urada se vrednost indeksa zadnja leta giblje okoli 62, kar pomeni, da je na sto prebivalcev, mlajših od 15 let, v Komendi 62 prebivalcev, starejših od 65 let. Slovensko povprečje je sicer 119. Tako nizek indeks gre pripisati predvsem povečanemu priseljevanju mladih družin, ki ga občina doživlja v zadnjih letih.

V Zavodu Medgeneracijsko središče Komenda, ki mu bo občina po predlogu proračuna sicer za delovanje v tem letu namenila deset tisočakov, se zavedajo, da priseljene družine še nimajo razvite socialne mreže v novem okolju, zato jim preglavice včasih povzroča varstvo otrok v popoldanskem času. »Uvedli smo program Babi na domu, s katerim želimo mladim staršem ponuditi varstvo njihovih otrok, mlajšim upokojenkam pa dajemo priložnost za dodaten zaslužek,« je o zanimivem medgeneracijskem programu, s katerim rešujejo težave mladih družin, hkrati pa vključujejo starejšo populacijo v lokalno skupnost, povedala Viktorija Drolec.

Tovrstne programe pa ob vse starejši starostni strukturi prebivalstva uvajajo tudi druge občine. Med gorenjskimi po starostni strukturi izraziteje izstopa občina Kranjska Gora, kjer je indeks staranja prebivalstva že presegel vrednost dvesto, povprečna starost pa je s 47,3 leta skoraj za deset let višja od povprečne starosti občanov v Komendi.