Cerkljanski župan Franc Čebulj in v. d. direktorja Zavoda Taber Zdravko Kastelic sta zadovoljna, da so dom s 149 stanovalci napolnili v samo štirih mesecih. / Foto: Gorazd Kavčič

Dom Taber poln, iščejo še direktorja

Dom Taber v Šmartnem pri Cerkljah je po štirih mesecih obratovanja poln. Popolna je tudi kadrovska zasedba, manjka le še direktor, za katerega so pred kratkim objavili že tretji razpis.

Cerklje – Prvega stanovalca so sprejeli 28. septembra, od konca januarja pa je novi Dom Taber v Šmartnem pri Cerkljah poln. »Imamo 149 stanovalcev, od tega jih je kar 45 iz kranjske občine, medtem ko je domačinov 11. Kar nekaj jih je bilo že nastanjenih v drugih domovih, predvsem na Štajerskem, in so želeli premestitev bližje svojcem oz. se vrniti na Gorenjsko. Prošnje še vedno prihajajo, v tem obdobju smo jih prejeli okoli 390, tako da se bo počasi vzpostavila čakalna vrsta,« je pojasnila strokovna vodja doma in socialna delavka Martina Martinčič.

Dom ima tudi že popolno kadrovsko ekipo z 71 zaposlenimi, manjka jim le še direktor, saj Zavod Taber, ki je v stoodstotni lasti Občine Cerklje, še vedno vodi v. d. direktorja Zdravko Kastelic. Direktorja so doslej neuspešno iskali že na dveh razpisih, ta mesec pa je svet zavoda objavil še tretjega. Župan Franc Čebulj upa, da bodo v tem postopku imeli več sreče: »Doslej ni bilo ustreznih kandidatov, večini si doma prej ni uspelo niti ogledati, kar pove vse o njihovi zainteresiranosti, pa tudi nihče si ni upal začeti iz nič. Zdaj je zadeva vpeljana in sem prepričan, da se bo javilo mnogo herojev.«

Zdravko Kastelic je napovedal, da se na razpis za direktorja ne bo prijavil, prav tako se ne namerava vrniti v oddelek za okolje, prostor in komunalne dejavnosti Občine Cerklje, kjer je delal pred tem. »Priložnosti bom iskal drugje,« je pristavil.

Med 71 zaposlenimi je 27 občanov Cerkelj, v domu pa so sicer prejeli kar 1668 vlog za sprejem na delo, od tega je bilo 325 prošenj domačinov. Kot pravi Kastelic, so od septembra, ko je dom začel obratovati, imeli izredne razmere na vseh področjih, saj je bilo ob sprejemanju stanovalcev treba nenehno iskati in zaposlovati nove sodelavce ter jih uvajati v delo. »Lahko rečem, da smo v rekordnem času organizirali tako ekipo zaposlenih, ki je bila kljub stresnim razmeram sposobna servisirati sprejem stanovalcev in obenem vzpostavljati dobro vzdušje, hkrati pa že od začetka sodelujemo s prostovoljci iz lokalnega okolja, ki bogatijo naše programe. Februarja se bomo notranje konsolidirali, da vidimo pomanjkljivosti in napake, ki smo jih mogoče spregledali pri vsej tej naglici, s 1. marcem bomo pa začeli normalno delati,« je dejal Kastelic.

Dejstvo, da je dom po štirih mesecih poln, zelo veseli tudi župana Čebulja, ki poudarja, da se je kljub pomislekom nekaterih njegovo vztrajanje pri v. d. direktorja Zdravku Kastelicu izkazalo za pravo odločitev, poleg tega pa so imeli srečno roko pri izbiri ostalega vodstvenega kadra. K uresničitvi projekta je pomembno prispeval tudi projektant Franc Nadižar, ki je zasnoval sodoben in funkcionalen objekt, skladen z normativi ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, je še poudaril župan.

Zataknilo pa se je pri zdravniški oskrbi, za katero so si obetali, da bo v novem domu na voljo tudi občanom, a za zdaj zdravnica Alenka Ponikvar trikrat tedensko oskrbuje zgolj stanovalce. »V Zdravstvenem domu Kranj pravijo, da zdravnika za preostale dni za naše občane ne morejo zagotoviti. Sestati sem se želel tudi z direktorjem Osnovnega zdravstva Gorenjske, da bi šli v razpis koncesije, a ni bilo odziva. Nove ambulante zato ne bomo izdelali, zdravnica bo še naprej delala v obstoječih prostorih, ki bi jih v primeru ureditve nove ambulante namenili fizioterapiji, ki bi se preselila iz Velesovega, a tudi do tega zdaj očitno ne bo prišlo. Bomo pa izdelali zobno ambulanto za zobozdravnico, ki zdaj dela v prostorih šole,« je pojasnil župan.