V Alpini naj bi do konca leta odpustili 55 delavcev, obetala naj bi se tudi selitev proizvodnje v države z nižjimi stroški dela. / Foto: Matej Rant

V Alpini tudi odpuščanja

Vodstvo Alpine v sklopu prestrukturiranja podjetja zmanjšanje števila zaposlenih vidi kot neizogibno za vstop v nov razvojni cikel, dolgoročno krepitev blagovne znamke in tudi za ohranitev večine delovnih mest v Žireh.

Žiri – Temeljito prevetritev procesov in posledično tudi ustrezno kadrovsko prilagoditev je direktorica Barbara Vtič Vraničar napovedala že julija lani, ko je po uspešno izpeljani prisilni poravnavi, v okviru katere se je 19,2 milijona evrov kratkoročnih finančnih obveznosti prestrukturiralo v dolgoročne, prevzela vodenje podjetja. Letos bodo sledili intenzivni ukrepi za znižanje proizvodnih stroškov, ki naj bi po napovedih Barbare Vtič Vraničar Alpini omogočili uspešen spopad s spremembami na globalnih trgih in odpirali možnosti nadaljnje krepitve znamke Alpina na regionalnih in tudi globalnem trgu. Program je že potrdil nadzorni svet družbe, ki je v stoodstotnem lastništvu Družbe za upravljanje terjatev bank, so sporočili iz Alpine.

Spremembe bodo v podjetju izvajali postopoma, predvidoma do konca letošnjega leta. Racionalizacijo bodo najprej izvedli na področjih razvoja in izdelave vzorcev obutve. Optimirali bodo velikost kolekcij, število kolekcijskih skupin in modelov čevljev. Posledično bodo optimirali tudi nadzor in kontrolo kakovosti. Opustili bodo posamezne aktivnosti, kot je na primer izdelava sekalnih nožev, v celoti pa bodo reorganizirali skladiščenje, pri čemer bo poenostavljena in učinkovitejša tudi sama logistika.

V skladu s temi spremembami bodo prilagodili število zaposlenih. Na vseh zgoraj omenjenih področjih bo število zaposlenih nižje za do 55. Zaradi reorganizacije proizvodnih procesov v celotni skupini Alpina bo končno število sprememb zaposlenih znano predvidoma v drugi polovici leta, pojasnjujejo v Alpini in dodajajo, da bodo število zaposlenih v največji možni meri zmanjševali z mehkimi ukrepi, kot so predčasne upokojitve in nepodaljševanje pogodb o delu za določen čas, del zaposlenih bo dobilo tudi odpoved pogodbe o zaposlitvi.

Barbara Vtič Vraničar je ob predstavitvi ukrepov zaposlenim poudarila, da je prestrukturiranje podjetja nujno, če želijo dvigniti njegovo konkurenčnost ter globalno okrepiti njegovo prepoznavnost in povpraševanje po izdelkih njihove blagovne znamke. »Samo na ta način lahko zagotovimo potrebno rast, ohranimo večji del delovnih mest doma in nadaljujemo tradicijo čevljarstva v Žireh,« je poudarila Barbara Vtič Vraničar, ki se ji zdi ključnega pomena, da v Žireh ohranijo razvoj.

Zaradi napovedanih sprememb v Alpini, ki naj bi vključevale tudi selitev proizvodnje v države z nižjimi stroški dela, se je pretekli petek z direktorico sestal tudi župan Janez Žakelj. Skrbi ga predvsem krčenje razvojnih oddelkov. »Ne vem, kakšni so cilji prestrukturiranja, a če vodstvo ne zna povedati, kaj bo čez dve leti, potem tudi ne morejo reči, da bo petdeset odpuščenih delavcev rešilo podjetje.« Kot pravi, na sestanku z direktorico ni dobil neke potrditve, da vedo, kakšna je prava smer. »Ni jasno, kako bo država Alpino prodala in kdo bo novi lastnik – ali bo to spet nek sklad ali strateški partner; dokler tega ne bom vedel, me bo skrbelo,« je poudaril župan in dodal, da vodilni niso sposobni videti, da ima Alpina svoj trg, znanje in tretjinski svetovni tržni delež. »Športniki, ki uporabljajo Alpinine čevlje, so na zadnjih olimpijskih igrah osvojili kar 36 medalj,« je ob tem še spomnil župan.