Julijana Prevc je tokrat razstavila staro strokovno literaturo s področja tekstilne stroke. / Foto: Tina Dokl

Ohranjajo staro znanje

Po razstavi starih šolskih učbenikov so v šolski knjižnici Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole v Kranju pripravili še razstavo "stoletne" strokovne literature s področja tekstilne stroke.

Tako kot prejšnjo razstavo so tudi to pripravili v sklopu praznovanja sedemdesetletnice Šolskega centra Kranj, pod okrilje katerega sodi omenjena šola. Prav zato je bila knjižničarka Julijana Prevc pri izboru knjig za razstavo pozorna predvsem na to, da je šlo za knjige, ki so starejše od sedemdeset let, obenem pa "pripovedujejo" zgodbe. "Skozi listanje teh knjig spoznaš, koliko znanja je zbranega med njihovimi platnicami in kakšna škoda bi bila, če bi to izgubili," je poudarila Julijana Prevc.

Večina knjig, ki jih je našla v njihovem arhivu s področja tekstilne stroke, je napisanih v angleščini ali nemščini. "Bogato je zastopano zlasti strojeslovje, saj so morali pri svojem delu dobro poznati zgradbo strojev," je pojasnila Julijana Prevc in pri tem izpostavila najstarejšo razstavljeno knjigo z naslovom The science of modern cotton spinning (Znanost o modernem bombažnem predenju), ki nosi letnico 1882. "Presenetilo me je, kako pomembno je bilo strojeslovje za tekstilno industrijo. Profesorji so tudi sami pisali skripte, ker je bilo na voljo tako malo literature," razloži Julijana Prevc in doda, da včasih učbenikov za strokovne predmete sploh ni bilo, ampak zgolj za splošne predmete, ki so jih poslušali vsi, ne glede nato, za katero stroko so se izobraževali. Na razstavi je mogoče najti tudi veliko knjig o pletenju, močno je zastopano zlasti področje kemije. "V njih je razloženo vse v zvezi z barvanjem, trdnostjo vlaken in podobno." Zanimivo pa se ji zdi, da je bilo včasih tako malo knjig o krojih, saj je kasneje tega ogromno. V arhivu tako hranijo le redke tovrstne knjige, kot je recimo knjiga krojev za moške uniforme. S police potegne še eno knjigo, ki se ji zdi posebno zanimiva, o gojenju sviloprejk iz leta 1940 v slovenščini. "Na Primorskem so prav zaradi tega gojili murve," razloži ob tem.

Kot posebno dragocenost predstavi še zbirko vezenin in ljudskega stavbarstva, v kateri so ohranjeni tudi narodni okraski na zibelkah, pirhih in kožuhih denimo. "Mladi danes o tem sploh ne vedo nič več." Posebej izpostavi še Izbrane spise Valentina Vodnika iz leta 1890 in nemško knjigo z naslovom Ženska kot hišna zdravnica, ki zajema vsa področja življenja. Med drugim v njej najdemo celo zgradbo in delovanje človeškega telesa, oblačenje, spolno življenje žensk, skrb za otroke in podobno. Zanimiva pa je tudi knjiga iz leta 1943, v kateri so zbrane slike iz nemškega političnega časopisja iz vojnega in predvojnega obdobja, s katerimi smešijo zlasti Angleže.

Večina teh knjig, je pojasnila Julijana Prevc, je bila nekdaj najbrž v zasebni lasti, potem pa so jih profesorji prinesli v strokovno učiteljsko knjižnico in so tako kasneje postale del njihove knjižnice. "Ker so nekatere zelo dragocene, se s kranjsko enoto Zgodovinskega arhiva Ljubljana dogovarjamo, da bi določene knjige po koncu razstave vzeli v hrambo," je še dodala Julijana Prevc.