Predstavniki več organizacij so pozvali, naj se v 40-dnevnem postnem času vzdržimo pitja alkohola. / Foto: Primož Pičulin

Alkohol prizadene tudi svojce

V sredo se je začela preventivna akcija 40 dni brez alkohola, ki je izraz solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi nasilja, nesreč in bolezni, ki so posledica alkohola.

Prizadevanjem k odgovornemu odnosu do alkohola, še zlasti med mladimi, se pridružuje tudi Zavod Varna pot s projektom Čista nula, čista vest. Med drugim bodo njihovi moderatorji jutri v gostinskih lokalih mlade spodbujali, da ne pijejo alkohola, jih povabili k preizkusu alkoholiziranosti ter nagrajevali vse, ki bodo jutrišnjo noč držali obljubo in ostali trezni. Preventivne aktivnosti bodo v noči s sobote na nedeljo med 21. in 4. uro izvajali tudi v kranjskem gostinskem lokalu Rondo bar.

Ljubljana – »Alkohol nas doleti, nas po levi in desni prehiti, nas objame in lahko hitro postanemo ukleščeni. Zato je potrebno, da stopimo skupaj,« je v sredo, ko se je pod geslom Vsak dan je nov začetek začela letošnja preventivna akcija 40 dni brez alkohola, dejal Imre Jerebic, generalni tajnik Slovenske karitas, ki je preventivno akcijo že enajsto leto pripravila v soorganizaciji Javne agencije RS za varnost prometa in Zavoda Med.Over.Net. »Namen akcije ni, da bi vzgajali abstinente, pač pa da bi se naučili imeti mero v naši družbi, da se učimo solidarnosti in se učimo, da živimo v 'mokri družbi', v kateri je čez 100 tisoč alkoholikov. Naše prepričanje je, da alkohol zagotovo prinaša največjo revščino v našo družbo,« je še poudaril.

Akcija 40 dni brez alkohola sicer sovpada s postnim časom, in kot poudarjajo v Slovenski karitas, post pomeni pot k sebi, premislek o lastnem življenju, navadah in razvadah. Akcija ni namenjena temu, da bi nehali piti, ampak gre za 40-dnevno spodbudo k zmernosti, učenje solidarnosti do tistih, ki zaradi alkohola trpijo. Po besedah Jerebica je alkohol v Sloveniji vrednota, ki je v lončenih posodah, zato jo je treba čuvati, da se ne razbije in postane zlo. Popivanje in alkoholizem še posebej prizadene moške srednjih let, skrbi porast popivanja med ženskami in mladimi, ob tem pa je skrb vzbujajoča visoka družbena toleranca do popivanja, je dodal Jerebic.

Tudi direktor agencije RS za varnost prometa Igor Velov ugotavlja, da je pitje alkohola v Sloveniji problem in imamo pozitiven odnos do rabe alkohola, kar se odraža v družinah, službah in tudi na področju prometne varnosti. Izpostavil je, da je v zadnjih petih letih v prometnih nesrečah, ki so se zgodile tudi zaradi alkohola, povprečno umrlo 36 oseb, statistika pa se ne izboljšuje. Ob tem ga skrbi, ker se je v zadnjem obdobju povečalo število mladih v starosti od 18 do 24 let, ki vozijo pod vplivom alkohola. »Akcija 40 dni brez alkohola je namenjena predvsem kot izraz solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola. Tu so samomori, družinsko nasilje, delovne nesreče, seveda tudi prometne. Zato smo dolžni vsi tisti, ki smo v tej državi ustanovljeni zato, da delamo in pripomoremo k izboljšanju tega stanja, da opravljamo svoje delo. Vsak pa mora začeti pri sebi,« je še dejal.

Nataša Sorko iz društva Žarek upanja je spomnila, da je akcija 40 dni brez alkohola predvsem izraz solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi zlorabe alkohola, pri tem pa je izpostavila predvsem stisko svojcev alkoholikov. »Zasvojenost dobi v družini največjo moč, dirigira, kaj se bo v družini dogajalo, spremenijo se cilji, prioritete. Svojci zato zelo trpijo, morda celo bolj kot alkoholik sam. Vendar v nekem trenutku so ravno svojci tisti, ki rečejo, da je bilo dovolj, tedaj pa potrebujejo pomoč in podporo, da vztrajajo pri svoji odločitvi,« je dejala.

Andreja Verovšek iz Zavoda Med.Over.Net, ki v akciji sodeluje od vsega začetka in na svojem spletnem portalu nudi pomoč tudi alkoholikom in njihovim svojcem, je predstavila nekaj aktivnosti v naslednjih 40 dneh, kot bo npr. osveščanje o tveganjih pitja alkohola na tekmah svetovnega pokala v Planici, in izpostavila, da so akcijo javno podprli tudi nekateri znani Slovenke in Slovenci: radijski voditelj Miha Deželak, televizijska voditeljica Nina Osenar, priznani kuhar Tomaž Kaučič ...

Letošnji 40-dnevni alkoholni post so podprli tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije. Njen podpredsednik Janez Sušnik je ob tem poudaril, da je pri mnogih upokojencih težava osamljenost, iz katere jih skušajo v upokojenskih društvih rešiti z različnimi aktivnostmi. V zvezi so svoje člane pozvali, naj se v času akcije odpovejo alkoholu, in s terena že prejemajo pozitivne odzive. »Starejši bodimo vzor svojim domačim in okolici,« poziva tudi Sušnik.