Gradnja eko kampa bo predvidoma končana do junija.

Ustanovili civilno iniciativo

Investitorju kampa ob Kamniški Bistrici Matjažu Zormanu krajani Godiča očitajo črno gradnjo, slednji očitke zavrača in poudarja, da bo projekt okolju prijazen. Zanimanja za nova delovna mesta zelo veliko.

Godič – Gradnja Eko resorta Velika planina, ki bo v slogu »glampinga« združeval nekaj deset hišk, pomanjšanih bajt z Velike planine, vrt, ograde za živali in druge vsebine, je v polnem teku, a investitor Matjaž Zorman iz podjetja Palmieri se mora soočati tudi z očitki.

Najbolj glasen nasprotnik gradnje je sosed Robin Majnik, ki se je na medije obrnil z ostrim pismom. »Živimo v času in državi, ko si nekdo, ki ima za 'botra' župana ali kakšnega drugega državnega uradnika, lahko privošči črne gradnje celo na kmetijskem in gozdnem zemljišču, kar poštenim Slovencem niti na misel ne bi prišlo. Tak primer imamo v Godiču, kjer ob reki Kamniški Bistrici nastaja rekreacijsko-turistični center, in to na zemljišču, ki ima po veljavnem Odloku o občinskem prostorskem načrtu Občine Kamnik status kmetijskih in gozdnih zemljišč,« je uvodoma zapisal Majnik, ki je podal že več prijav inšpekcijam, prav tako je protikorupcijski komisiji prijavil kamniškega župana Marjana Šarca, ki mu očita botrstvo črnogradnji. »Zaradi neodzivanja državnih organov, ki bi morali skrbeti za delovanje pravne države, na prijave danes gozda ni več, črnograditelj gradi objekte brez težav, četudi gradbišče ni ustrezno označeno in brez vseh dovoljenj za gradnjo in poseg v prostor,« je še zapisal in dodal, da gradnji nasprotujejo tudi krajani, združeni v Civilno iniciativo za Godič, ki so svoje nestrinjanje izrazili s podpisi peticije proti gradnji kampa. Kot pravi, nestrinjanje utemeljujejo z neustrezno cestno infrastrukturo.

Na gradbeno dovoljenje še čakajo

Matjaž Zorman očitke zavrača in poudarja, da delovišče različni inšpektorji obiskujejo dnevno in bi – če bi našli nepravilnosti – dela že zaustavili. Priznava sicer, da gradbenega dovoljenja še nimajo. »Čakamo končno gradbeno dovoljenje za osrednji objekt, ki je za zdaj še mobilni in ga lahko kadarkoli prestavimo, ko bomo pa dobili gradbeno dovoljenje, ga bomo pa spojili z zemljo in uredili priključke. Vlogo na upravno enoto smo podali septembra lani, dovoljenje pa pričakujemo vsak čas. Vsa dela, ki trenutno potekajo, se ne nanašajo na to gradbeno dovoljenje, ampak na soglasje zavoda za gozdove, ki ga tudi imamo. Ko bomo dobili gradbeno dovoljenje, bomo uredili tudi dostopno pot, ki je v moji lasti in solastništvu še enega krajana ter ni občinska, zato sem zoper Majnika podal tožbo zaradi motenja posesti, saj mi je cesto že zaprl,« pravi, a takoj doda, da so eno napako resnično naredili. »Kozolec smo res postavili previsok, zato bomo tudi za ta objekt morali dobiti gradbeno dovoljenje. Imamo pa že pozitivno mnenje kmetijsko-gozdarske zbornice,« razloži. Pove nam še, da jim številni krajani, ki pridejo mimo, povedo kaj spodbudnega in so projekta veseli. Še bolj bodo verjetno veseli novih delovnih mest, ki jih kamp prinaša. V podjetju Palmieri so že objavili razpis za deset novih delovnih mest, prejeli pa so že več kot 700 vlog.

Projekt bodo krajanom posebej predstavili

Ali gre le za sosedski ali tudi krajevni spor, smo vprašali predsednico KS Godič Cirilo Mali. Povedala nam je, da so krajani o nameri investitorja izvedeli preko medijev, zato si želijo več pojasnil in bodo že v kratkem pripravili srečanje z investitorji, namenjen krajanom. »V KS zavzemamo stališča, da podpiramo vsak napredek v kraju, a le pod pogojem, da le-ta ne vpliva kvarno na naše okolje in da bo v povezavi s projektom urejena cesta, ki bo uporabo omogočala tudi ostalim krajanom. Gradnji torej ne nasprotujemo, če bo le tako eko in etno, kot investitor razlaga v medijih, in če se bodo držali vseh pravil,« nam je še povedala.