Plošča v spomin na bivanje dr. Franceta Prešerna v Celovcu na poslopju nekdanjega sodišča na vzhodni strani Novega trga

Celovec je tudi Prešernovo mesto

V nedeljo, 7. februarja, ob 10. uri bo na pokopališču v Svečah/Suetschach v Rožu spominska prireditev v čast na sveškem pokopališču pokopanim partizanom.

Obletnice smrti slovenskega pesnika dr. Franceta Prešerna se te dni spominjajo tudi Slovenci na Koroškem. Pa ne samo zato, ker je bil Prešeren edinstven v kulturnem ustvarjanju, ampak tudi zato, ker je njegovo življenje povezano s Koroško. Na to spominjata spominski plošči. Prva je na vogalu stavbe na Novem trgu/Neuer Platz v Celovcu, v kateri je bilo v starih časih sodišče, in spominja na Prešernovo bivanje v Celovcu v prvi polovici leta 1832. France se je takrat v Celovcu pripravljal na sodniški in odvetniški izpit. Izpitov Prešeren ni položil z odliko, kar je bilo sicer običajno v njegovem študiju, ampak so se takrat že kazali znaki njegovih težav, še posebej ljubezenskih, v življenju.

Na Prešerna in njegov rod spominja tudi plošča, ki so jo ob 150. obletnici njegove smrti vzidali v steno katoliške cerkve v St. Rupertu/St. Ruprecht pri Beljaku. V tem kraju je bil župnik Francetov brat Jurij, mama Mina oziroma Marija pa je bila pri njem gospodinja. Umrla je leta 1842 in so jo v St. Rupertu tudi pokopali. Ker so pokopališče spremenili v park, je trava prekrila tudi grob Prešernove mame. Zato je žirovniška občina poskrbela za ploščo na zidu cerkve. Nanj spominja spominska plošča na cerkvi.

V spomin na Prešernovo smrt in v počastitev slovenskega kulturnega praznika so Slovenci na Koroškem organizirali več proslav. Osrednja je bila v četrtek zvečer v dvorani deželnega studia Avstrijske radiotelevizije ORF na Sponheimerstrasse 13. Priredili so jo generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu, Društvo slovenskih pisateljev v Avstriji, Krščanska kulturna zveza in Slovenska prosvetna zveza. Slavnostni govornik je bil generalni konzul Republike Slovenije v Avstriji Milan Predan.