Rdeče vinjetne so v ponedeljek dokončno zamenjale zelene, ki veljajo do konca januarja leta 2017. / Foto: Gorazd Kavčič

Letos z zeleno vinjeto

Za uporabnike slovenskega avtocestnega omrežja se je minulo nedeljo iztekla veljavnost rdečih letnih vinjet z letnico 2015, ki so jih zamenjale vinjete kovinsko zelene barve z letnico 2016.

Nadzor nad pravilno uporabo vinjete izvajajo DARS, Prometni inšpektorat Republike Slovenije, Carinska uprava Republike Slovenije in Policija. Uporaba avtocest in hitrih cest brez veljavne in ustrezno nameščene vinjete na vozilu se šteje za kršitev Zakona o cestah in je sankcionirana s kaznijo od tristo do osemsto evrov.

Kranj – Letna vinjeta za tekoče leto velja od 1. decembra predhodnega leta do 31. januarja prihodnjega leta. Polletna vinjeta velja šest mesecev od dneva njenega nakupa oziroma do preteka zadnjega dneva v šestem mesecu, če v šestem mesecu takšnega dneva ni. Mesečna vinjeta velja od trenutka nakupa vinjete do preteka dneva, ki ima isto številko en mesec po dnevu njenega nakupa, oziroma do preteka zadnjega dneva v mesecu, če v naslednjem mesecu takšnega dneva ni. Tedenska vinjeta velja sedem zaporednih koledarskih dni od vključno dneva, ki ga določi uporabnik ob nakupu vinjete. Polletna, mesečna in tedenska vinjeta morajo biti preluknjane v prodajalni. Preluknjane so na mestu, ki označuje prvi dan veljavnosti. Nepreluknjane vinjete niso veljavne.

Vinjeta za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah je v letu 2016 kovinsko zelene barve, cene vinjet pa so v primerjavi z lani ostale nespremenjene. Enake so tudi vinjetne kategorije.

Vinjete so bile uvedene sredi leta 2008, od njihove uvedbe dalje pa se vsako leto število kupcev vinjet povečuje. Od uvedbe vinjet do danes je bilo prodanih že 40 milijonov vinjet. Prihodki od cestnin predstavljajo kar 97 odstotkov vseh prihodkov družbe DARS, od tega dobrih 40 odstotkov predstavljajo prodane vinjete.

Trenutno DARS upravlja 610 km avtocestnega omrežja, na katerem je več kot 1.100 premostitvenih objektov v skupni dolžini 140 kilometrov. Iz denarja za nakup vinjet se gradijo novi avtocestni odseki, prav tako se s tega denarja obnavljajo vozišča in avtocestni objekti. Sanirajo oziroma popravljajo se asfalti, betoni, hidroizolacije, kanalizacije, robni venci, dilatacije, odvodnjavanje, protivetrne zaščite in drugo ter opremlja in posodablja avtocestno omrežje s sodobno elektro strojno opremo, kar povečuje prometno varnost in izboljšuje komunikacijo.

Iz naslova prodaje vinjet se odvaja DDV v državni proračun. V zadnjem letu je bilo to več kot 30 milijonov evrov.

Samo za izboljšanje prometne varnosti bo DARS v prihodnjih letih namenil letno več kot tri milijone evrov. Kot pravijo pri DARS-u, jim takšno usmeritev narekujejo tudi evropske direktive oziroma normativi. Sem spada predvsem izboljšanje kažipotov, varnostnih ograj z višjim nivojem zadrževanja, blažilnikov trkov, boljše ločevanje smernih vozišč na priključkih ter izboljšanje preglednosti na nevarnih odsekih.