Če odštejemo polovico let, doslej prestano kazen pa še vse proste konce tedna, me čaka le še nekaj petkov zaporne kazni. Priznam. Kje podpišem? / Foto: The Okl

Kesanje plemeniti

Tako. Prvi novodobno uspešni slovenski poslovnež se je pokesal. Saj ni hotel, a se mu je kar samo basalo v žepe. Postal je vzor za druge, zato že dobiva številne ponudbe za nove zaposlitve.

Potem ko je Bine Kordež, gorenjsko poosebljenje Merkurja (Mercuriusa, rimskega boga trgovine, obrti in blagovnega prometa) in nekdanji predsednik uprave firme s tem imenom, priznal krivdo za enajst kaznivih dejanj, se zanje pokesal in sodišče prosil za milost, mu je pred dnevi sodišče v imenu ljudstva namenilo sedem in pol let zapora. Tako sta država in državljan zaprla medsebojno trgovino. Ugoden razplet zanj: najbrž se mu obeta zastonj prehrana med tednom in domača kuhinja ob vikendih, razplet pa mu je dvignil tudi ceno tako med njemu podobnim kot običajnimi državljani, da ne rečem med življem v na vseh področjih družbenega življenja. Tako je Bine na svoj naslov menda že dobil kar nekaj ponudb za dodaten zaslužek, od najbolj običajnih del do različnih svetovanj.

Tokrat naštevamo le nekaj najbolj zanimivih. Na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer se bodo v prihodnjih dneh prav tako posuvali s pepelom, Bineta vabijo kot predavatelja. Magistrskim študentom naj bi predaval predmeta Opravljanje sumljivih transakcij preko dneva brez dodatka za stalno pripravljenost in Kako prodati že prodano. Kot svetovalca ga vabijo v slovensko vladno palačo. V zadnjem času se v povezavi z begunci pogosto omenja, da Slovenija ne sme postati žep za begunce. Kot vemo, je Bine strokovnjak, kar se tiče polnjenja žepov, zato bi nedvomno lahko marsikaj dodal k reševanju tako imenovane žepne krize. Iz manj preverjenih virov smo tudi izvedeli, da Bineta k sodelovanju vabita tudi prijatelja v nesreči Ivan Zidar in Igor Bavčar. Prvi je že opazil, drugi pa najbrž še bo, da se prevelika slabotnost telesa pri prvem in pogoste srčne muke pri drugem ne obnesejo več ravno najbolje. Zato razmišljata o Binetovi računici in sistemu »mea culpa, mea culpa ...« ali po slovensko »kesam se ...« in odkupu odpustkov.

Našega Mercuriusa pa vabijo tudi v kulturi. V ljubljanski operi nameravajo uprizoriti opero B. Smetane Prodana nevesta. Vodstvo opere je namreč prepričano, da se ljubezen med Jakom in Marinko lahko konča s poroko, ne glede na trgovske namene Vaška. Skratka, glavna pevka, mezzosopranistka Marinka, na odru ne sme imeti občutka neveste za prodajo, ker ne bo mogla peti. Ko se zave, da jo prodajajo, vselej zapade v melanholijo.

Ne nazadnje so iz trgovskega centra Merkur na Primskovem sporočili, da bi jim še kako prav prišel kakšen prodajalec, ki se razume na lopate in grablje, ki ve, kako se naklada in grabi. Bine bo imel več kot dovolj časa, da se odloči za pravo službo.