Zaklanega prašiča je treba najprej odreti.

Praznik kolin na Gori

Že šesto leto zapored so člani Turističnega društva (TD) Komenda pripravili praznik kolin na Koželjevi domačiji na Gori pri Komendi. Praznika so se udeležili tudi šestošolci Osnovne šole Komenda Moste.

Gora pri Komendi – »Klanje pujska je bilo še nedavno nekaj povsem običajnega za vaše vrstnike,« je radovedni mladeži pripovedovala članica TD Komenda Katja Tabernik, »danes pa vas večina tega domačega praznika ne spremlja več od blizu. Prav pa je, da spoznate, od kod dobite meso na mizo.«

Ekipa mesarja in njegovih pomagačev ter gospodinj je potešila radovednost osnovnošolcev, ki so si lahko od blizu ogledali domači praznik kolin. Spoznali so marsikatero nadrobnost tega starega slovenskega običaja, v katerega je bila nekdaj vključena vsa družina. Otroci so pomagali starejšim, med drugim tudi pri čiščenju svinjskih črev. Za to opravilo je bila odgovorna gospodinja, saj je bilo čreva treba natančno očistiti, da so jih lahko uporabili pri izdelavi krvavic ter pečenic.

Noben del prašiča se ne zavrže. Iz parkljev, repa in uhljev skuhajo žolco, mast porabijo za kuhanje ocvirkov ter izdelavo klobas. Tradicionalno prva jed pa so sveža pražena jetrca, ki se postrežejo mesarju in drugim delavcem že dopoldne.

»To je prva od prireditev v letu, ki jih organiziramo člani društva. Pomembno se nam zdi, da z njo ohranjamo tradicijo ter tudi mladim prikažemo, kako so dolga leta živeli naši predniki, saj je bilo meso včasih na mizi le ob praznikih,« je povedal predsednik turističnega društva, ki šteje več kot sto članov in v Komendi organizira še precej drugih prireditev.

Da je bil praznik kolin popoln, so poskrbele gospodinje, članice turističnega društva, ki so pripravile vrsto dobrot. Obiskovalci so se tako lahko okrepčali s krvavicami, zeljem in praženim krompirjem, pokusili so lahko tudi pecivo, kjer je seveda kraljevala potica. Za starejše se je našlo šilce žganja, mlajši pa so se lahko pogreli ob skodelici vročega čaja.