Peter Slatnar bo smučarskim skakalcem kmalu ponudil tudi nov, inovativen skakalni čevelj iz karbona. / Foto: Gorazd Kavčič

Po vezeh kmalu še čevelj

Cerkljan Peter Slatnar ml. je s svojimi skakalnimi vezmi dodal kamen v mozaik vrhunskih predstav najboljšega slovenskega orla Petra Prevca. Skakalnemu svetu bo kmalu ponudil tudi inovativne skakalne čevlje.

Cerklje – Slovenske ljubitelje športa letošnjo zimo z vrhunskimi predstavami najbolj navdušuje smučarski skakalec Peter Prevc, ki v svetovnem pokalu niza zmago za zmago. Poleg talenta in vrhunske pripravljenosti je sestavni del vsakega športnega uspeha tudi vrhunska oprema, ki je v Prevčevem primeru skoraj v celoti plod slovenskega oziroma gorenjskega znanja – skače na Elanovih smučeh, drese mu šivajo v podjetju Dali v Lescah, smučarske vezi pa izdelujejo v podjetju Slatnar Carbon iz Cerkelj. Z njegovim lastnikom Petrom Slatnarjem ml., ki je bil nekoč tudi sam smučarski skakalec, smo se pogovarjali o prodoru njegovih inovativnih vezi v svetovni pokal v smučarskih skokih, kjer jih uporablja kar 97 odstotkov vseh tekmovalcev. Cerkljan je bil v petek že v Kulmu, kjer se je začelo svetovno prvenstvo v smučarskih poletih, bil je prisoten tudi pri Prevčevem slavju na novoletni turneji. »Da je slovenski skakalec zabil žebelj v krsto tujcu na njegovem terenu s slovenskim izdelkom, mi je predstavljalo prav posebno zadovoljstvo,« nam je zaupal.

Okovje za smučarske skakalce ste začeli izdelovati pred nekaj leti. Kako se je začelo?

»V to zgodbo sem vstopil na prigovarjanje Janija Grilca, trenerja Triglava in trenutnega pomočnika glavnega trenerja slovenske reprezentance, naj naredim nekaj, da skakalcem ne bo več tako pogosto pokalo okovje oziroma njegov petni del. Sčasoma sem res začel razmišljati v tej smeri in pred približno osmimi leti smo izdelali petni del okovja z aluminijasto osnovo in karbonskim pokrovom, ki začuda res ni več pokal, zato so ga skakalci zelo hitro osvojili. Kasneje me je sicer nemški proizvajalec tožil zaradi patenta, vendar s tožbo ni uspel, me je pa spodbudil, da sem si rekel, če si ti mene nadlegoval s patentom, potem ti bom jaz vrnil z izdelkom, torej s kompletnim okovjem. In smo ga naredili, z njim pa sedaj pokrivamo skoraj celotni svetovni pokal, razen nemške reprezentance.«

Kdo je prvi začel uporabljati vaše okovje?

»Med prvimi, ko sem izdeloval samo pete, so bili Poljaki, ki so tedaj začeli tudi vidno bolje skakati, zato so se za naš izdelek začeli kmalu zanimati tudi ostali skakalci. Sčasoma so nanj prešli tudi Slovenci. Nato se je tako ali tako utrgal plaz in so ga vsi hoteli imeti. Naše okovje, z njim smo v svetovnem pokalu prisotni šest let, omogoča boljšo vožnjo po naletu, tudi v zraku se je smučka z njim bolje obnašala kot pri prejšnjem okovju. Hitreje se odpenja, boljša je varnost. Ko so torej tekmovalci ugotovili, da jim uporaba našega okovja prinaša prednost, ga je vsak hotel imeti. Danes ga uporablja 97 odstotkov vseh skakalcev v svetovnem pokalu, tu so še skakalci v B-pokalu, pa dekleta ...«

Kljub vsemu trg ni tako velik ...

»Trg ni velik, kar pa je za nas srečna okoliščina, saj nas zato veliki proizvajalci pustijo na miru. Še vedno pa gre za tako veliko maso, da se da iz tega nekaj iztržiti, ne bom pa obogatel. Okovje zdrži več let, po dveh, treh letih ga marsikomu brezplačno obnovimo. Nekateri uporabljajo še čisto prvo okovje, torej šest let staro. Saj mi številni pravijo, da je predobro narejeno in da ne morem veliko zaslužiti, a jaz pravim, naj kar bo dobro, že zaradi varnosti skakalcev in tudi zaradi mojega dobrega imena.«

Razvijate pa tudi že nov skakalni čevelj iz karbona?

»Čevelj je praktično že razvit, le časa nam trenutno primanjkuje, da bi ga dokončno preizkusili. Narejen je tako, da je možno na njem zamenjati prav vsak del. Zdaj ga že dve leti predstavljamo FIS-i in ga že vsi dobro poznajo, tako da me tekmovalci nenehno sprašujejo, kdaj ga bodo lahko preizkusili. Nazadnje so me o njem spraševali Nemci. Odgovarjam jim, da ko bom sam stoodstotno verjel v svoj izdelek, tedaj ga bom dal tudi na trg. Pri razvoju notranjega čevlja sicer sodelujem predvsem s strokovnjaki Alpine, pri izdelavi pa sodelujemo s podjetjem Migi iz Tržiča.«

V glavnem torej samo slovensko znanje?

»Tako je. Velikokrat slišim pritoževanje, da je Slovenija premajhna, sam pa menim, da je prav to naša prednost, saj ti vzame samo slabe pol ure, da prideš do kateregakoli obrtnika, ki ga potrebuješ. Zaradi majhnosti smo tudi zelo fleksibilni. Lani se je na primer Kamilu Stochu na tekmi v Innsbrucku odlomil čevelj na zadnjem delu, drugih pa ni imel. Poklical sem domov, fantje so čez noč naredili nov aluminijast izdelek, tako da je že naslednji dan z njim skakal v kvalifikacijah v Bischofshofnu. Iz tega je pravzaprav nastal tudi nov izdelek, ki ga uspešno prodajamo. Sedaj namreč skakalci kupijo nov čevelj, odrežejo zadnji plastični del in vgradijo naš aluminijasti del, ki ne poka.«

V čem je prednost vašega čevlja?

»Noben proizvajalec nima česa podobnega. Kakor kaže, bo dal skakalcu precej boljši občutek za vožnjo po naletu, v fazi letenja in pri doskoku. Tudi hitrost po naletu bo zaradi boljšega drsenja višja za približno 0,5 kilometra na uro. Lažji bo tudi izlet z mize, kar nam je predstavljajo tudi največ težav pri razvoju čevlja. V začetku smo imeli težave prvih pet metrov od mize, sedaj smo prišli samo še na dva metra. Pomembno je namreč, pod kakšnim kotom gre smučka z mize, da ni prehitra in ne ustvari prevelikega upora. Ko bo čevelj dokončno razvit, naj bi skakalec z mize zaradi njega s sabo prinesel do 3 km/h večjo hitrost kot sedaj, kar seveda pomeni daljši skok. Poleg tega je precej enostavnejši za vzdrževanje kot sedanji čevelj.«

Vaša in očetova osnovna dejavnost je strugarstvo. Koliko prihodkov vam sedaj predstavlja športni del?

»Tako je, že prej sem imel strugarsko obrt, oče ima svoj s. p., v kateri največ delamo za avtomobilsko industrijo, naši izdelki so vgrajeni tudi v letala Pipistrel. V mojem s. p.-ju športni del predstavlja že 90 odstotkov prometa. Izdelujemo namreč tudi okovje za turno smučanje, razvijamo novo okovje za smučarske teke, sodelujemo pri razvoju podplata za nov tekaški čevelj Alpine, delamo tekaške rolke, razvijamo okovje za smučarske skoke na vodi za Američane in Kanadčane pa za veslanje na mirnih vodah ... Lani smo začeli za Avstrijce izdelovati dele za bazensko tehniko. Gre za tako komplicirane in zahtevne materiale, da jih zelo težko obdeluješ. Nam je uspelo in sedaj dosegamo tudi dobro dodano vrednost. Vse pa se je začelo z okovjem za smučarske skoke.«