Poveljnik gasilskega poveljstva Občine Škofja Loka Andrej Štremfelj / Foto: Tina Dokl

Ko narase Sora, vklopi Soro

Gasilsko poveljstvo Škofje Loke in občinski štab civilne zaščite sta v sodelovanju z lokalnim Radiom Sora pred kratkim nadgradila sistem alarmiranja v primeru velike naravne in druge nesreče.

Škofja Loka – O nedavno izboljšanem sistemu javnega alarmiranja v primeru naravne ali druge nesreče so bili Škofjeločani seznanjeni konec preteklega leta s posebnim letakom, ki so jih razdelili gasilci. 22. oktobra 2014, ko je narasla Sora v zgodnjih jutranjih urah močno poplavila predvsem območji Sotočja in Puštala, se je namreč pojavil problem, ker so se prebivalci na ogroženem območju zelo medlo odzvali na zvok siren. »Za sprožitev siren smo se odločili takoj po prejemu obvestila o poplavnem valu, ki prihaja iz Poljan proti Škofji Loki. Ker v Škofji Loki tedaj sploh ni močno deževalo, so občani verjetno mislili, da je prišlo do napake, o preteči nevarnosti jih niso prepričale niti vklopljene sirene na gasilskih vozilih, s katerimi so se gasilci vozili po ulicah. Samo vztrajnosti gasilcev se imajo zato mnogi zahvaliti, da so z ogroženega območja še pravočasno odmaknili svoja vozila in tudi drugače zaščitili svoje premoženje,« se spominja Andrej Štremfelj, poveljnik Gasilskega poveljstva Občine Škofja Loka, ki je ob poveljniku občinskega štaba civilne zaščite Nikolaju Kržišniku tudi glavni pobudnik nadgradnje sistema javnega alarmiranja.

Škofjeloški gasilci so že ob poplavah oktobra predlani razmišljali, da bi o prihodu poplavnega vala prebivalce obvestili prek Radia Sora, a v njegovem studiu ponoči ni nikogar, pa tudi le redki ob taki uri, ko večina še spi, sploh poslušajo radio. Odslej te težave ne bi smelo več biti. Škofjeločani naj ob sprožitvi siren takoj preklopijo na frekvenco Radia Sora, na katerem bodo ne glede na uro takoj začeli predvajati obvestilo o nevarnosti in navodila, kako ukrepati, razlaga Štremfelj. »Radijski tehniki so namreč razvili poseben program, ki gasilcem omogoča neposredni vklop v radijsko frekvenco, tudi sredi noči, ko na radiu nikogar ni. Tako predvajana opozorila se bodo v rednih intervalih tudi ponavljala do konca nevarnosti,« je razložil. V začetni fazi so se za takšno izboljšanje javnega alarmiranja navdušili samo v Škofji Loki, sedaj pa so zanimanje pokazali tudi že v občinah Železniki in Gorenja vas - Poljane, smo še izvedeli.

Takšno nadgradnjo sistema javnega alarmiranja pozdravlja tudi poveljnik Civilne zaščite za Gorenjsko Jernej Hudohmet in ga priporoča tudi ostalim občinam, ki imajo možnost sodelovanja z eno od lokalnih radijskih postaj. »Ljudje niso več navajeni siren in ne znajo več ustrezno ravnati, ko se te oglasijo. Zato je predvajanje opozoril preko radijskih postaj ob velikih naravnih in drugih nesrečah izredno pomembno za obveščanje javnosti. Do sedaj je bila sicer težava, da ponoči na manjših radijskih postajah zaradi sodobne tehnologije sploh ni več potrebe po prisotnosti zaposlenih,« je dejal Hudohmet.