Ivan Regen in pogovor z žuželkami

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (26)

Ko sem leta 2002 izdal knjigo z naslovom Zato pa še živimo, sem predstavil nekaj Slovencev različnih dejavnosti, ki so bili s svojim delom med najuspešnejšimi v svetu. Ni šlo za iskanje najboljših, ampak za dokaze, da so bili naši predniki uspešni na najrazličnejših področjih. Zapisal sem, da smo Slovenci obstali zato, ker imamo takšne prednike. Eden od njih je tudi biolog svetovnega slovesa Ivan Regen, ki se je rodil 9. decembra 1868 v Lajšah pri Gorenji vasi. Na Dunaju je 27. julija 1947 dokazal, da se človek lahko »pogovarja« tudi z žuželkami.

Po končanem študiju naravoslovja je nekaj časa služboval na Moravskem, nato pa je bil do upokojitve gimnazijski profesor na Dunaju. Po upokojitvi so ga povabili na ljubljansko univerzo, vendar povabila ni sprejel. Kljub temu je bil ves čas povezan s Slovenijo. Za svoje področje je izdelal slovensko znanstveno izrazje, ob ustanovitvi Akademije znanosti pa je bil izvoljen za njenega dopisnega člana.

Regen je svoje znanstveno delo posvetil raziskavam ravnokrilcev, predvsem murnov in kobilic. Na Dunaju je v svojem stanovanju uredil zasebni laboratorij za raziskovanja. Leta 1909 je začel v terarijih gojiti poskusne živali in do leta 1935 vzgojil 26 rodov poljskih murnov. Leta 1911 mu je avstrijska Akademija znanosti postavila v bližini Dunaja terarij na prostem, pozneje pa Gutmann v Korneuburgu še večjega. Ta terarij je bil prva geobiološka poskusna postaja na svetu.

Regen je prvi pojasnil sluh pri murnih in kobilicah in zato velja za začetnika moderne bioakustike žuželk. Za proučevanje zvoka pri murnih in kobilicah je uporabljal posebno napravo za zapisovanje nihajnih krivulj. Pri murnih se je lahko vključil v alterniranje, to je pojav medsebojnega sporazumevanja murnov med petjem, saj so žuželke sprejemale njegove signale kot glasove svojih vrstnikov. Gre za svojevrsten pogovor z žuželkami, tako da je bil Regen človek, ki je tako rekoč govoril z njimi.

Zanimivi Gorenjci tedna iz dežele Kranjske:

Pri Sv. Duhu pri Škofji Loki se je 8. 12. 1826 rodil pesnik, prevajalec in kritik France Cegnar.

V Podbrezjah pri Naklem se je 8. 12. 1848 rodil misijonar Janez Pavlin. Deloval je med Indijanci v več misijonskih postajah v ZDA.

V Kranju se je 8. 12. 1882 rodil matematik in fizik Fran Čadež. Leta 1908 je napisal poljudnoznanstveno razpravo Skrivnost radioaktivnosti, prvo delo s to tematiko na Slovenskem.

V Kranju se je 9. 12. 1871 rodil filozof Ivan Bernik. Po njegovem iz resničnega in dobrega ni mogoče izpeljati lepega, vendar velja, da je vsaka lepa stvar hkrati tudi resnična in dobra.

V Radovljici se je 11. 12. 1756 rodil slovenski pisatelj in dramatik Anton Tomaž Linhart.

Na Bledu se je 11. 12. 1873 rodil prvi rektor ljub­ljanske univerze matematik Josip Plemelj.

V Kranjski Gori se je 12. 12. 1851 rodil zgodovinar in glasbenik Josip Lavtižar.