Kazen za onemogočanje prometa je petsto evrov.

Nevednost nas lahko drago stane

Največkrat se premalo zavedamo, kako pomembno je poznati cestnoprometne predpise v zimskem času. Nevednost, ki nas lahko stane lep kupček denarja.

Kranj – Čeprav smo še vedno v »indijanskem poletju«, vemo, da zimi ne bomo ubežali. Prišla bo najverjetneje že v prihajajočem petku, že dva dni pa velja zakon, ki pravi, kako mora biti naš avto pripravljen za zimo.

Zakon o pravilih cestnega prometa pravi, da morajo imeti motorna in priklopna vozila v cestnem prometu predpisano zimsko opremo v času od 15. novembra do 15. marca oziroma pred tem datumom ali po njem v primeru zimskih razmer, točneje, ko se ob sneženju sneg oprijemlje vozišča ali je vozišče zasneženo oz. poledenelo. Zimsko opremo za vozila do skupne mase 3,5 tone sestavljajo štiri zimske pnevmatike z minimalno globino profila tri milimetre ali letne pnevmatike z minimalno globino profila tri milimetre ter snežne verige v priboru.

Kdaj uporabiti snežne verige?

Pogoji za uporabo snežnih verig so izpolnjeni takrat, ko je na vozišču toliko snega, da pnevmatika med vožnjo ne pride v stik s površino vozišča, ko za pnevmatiko ostaja snežena sled. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za zadnjo os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os. Ni treba razlagati, da morate biti vešči montaže in demontaže verig. Priporočljivo je, da to najprej preizkusite na suhem, na primer v garaži, kajti učiti se v zimskih razmerah, nekje na zasneženi cesti, ni ravno prijetno.

Zimske pnevmatike so lahko največ za dva hitrostna razreda nižje, kot je najnižji predpisani hitrostni razred proizvajalca vozila za dovoljene pnevmatike vozila. Uporaba drugačnih pnevmatik je mogoča le po dodatni odobritvi. Na isti osi morajo biti pnevmatike istega proizvajalca, profila, hitrostnega razreda in nosilnosti. Vse štiri pnevmatike pa morajo biti enake po velikosti, vrsti in zgradbi.

Za neočiščen avto tudi dvesto evrov

Na motornih in priklopnih vozilih v cestnem prometu ne sme biti snega. Pa tudi ledu, vode ali drugih snovi ne, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti vozila ali bi se lahko raztresale ali razlivale z njega. Stekla vozila in vzvratna ogledala morajo biti čista, da je vozniku omogočena normalna vidljivost.

Voznika, ki nima ustrezne zimske opreme, lahko policist po zakonu kaznuje z denarno kaznijo 40 evrov. Če pa je zaradi prekrška onemogočen promet, se voznik kaznuje s kaznijo 500 evrov in še dodatnimi petimi kazenskimi točkami. Če voznik ne očisti celotnega avtomobila pred začetkom vožnje, ga lahko doleti kazen 200 evrov, če pa ne upošteva prometne signalizacije o zimskih razmerah in prepovedi vožnje, pa je kazen 300 evrov. V primeru pravnih oseb so kazni višje, in sicer 1.000 evrov za voznika in 120 za odgovorno osebo.