Odgovor

na članek Rastka Tepine »Ko bi Ministrstvo za kulturo moralo zardeti od obisti«, ki je bil v Pismih bralcev objavljen dne 14. julija 2015.

Spoštovani gospod Rastko Tepina, najlepša hvala za javno izkazano zaupanje naši ustanovi, Gorenjskemu muzeju, v Vašem elektronskem pismu, prejetem na naš naslov v soboto, 11. julija 2015, in objavljenem 14. julija 2015 v časopisu Gorenjski glas. Zapisali ste namreč: »Ob tej priložnosti dajem javno pobudo Gorenjskemu muzeju, da vzpostavi Register ŽKD za Gorenjsko, saj Konvencija predvideva obstoj več nacionalnih registrov. Kot prvo umetnino naj, kakopak, vpiše glasbo bratov Avsenik!«

Vaša pobuda je vredna vsega spoštovanja, zato Vam odgovarjamo. Register žive dediščine je s političnim dejanjem podpisa Unescove deklaracije o nesnovni dediščini začela vzpostavljati naša država. Določila je strokovne ustanove za koordinatorja registra, od leta 2011 je to Slovenski etnografski muzej. Naloge Gorenjskega muzeja določajo pooblastila za javno službo Ministrstva za kulturo RS in odlok o ustanovitvi Gorenjskega muzeja MO Kranj; od njiju tudi dobivamo sredstva za izpeljavo vsakoletnega programa. Naša naloga je zbiranje, ohranjanje, predstavljanje, promoviranje kulturne dediščine Gorenjske, zlasti predmetov in z njimi povezanih pričevanj o daljni in bližnji preteklosti gorenjskih krajev in ljudi. To izpolnjujemo s svojimi zbirkami muzealij, razstavami in publikacijami, muzejskimi večeri, študijskimi krožki, delavnicami, svojo spletno stranjo, z mnogimi obiskovalci, s sodelovanjem z drugimi ustanovami in s posredovanjem svojega arhivskega, fotografskega in dokumentacijskega gradiva tudi posameznikom. Na Gorenjskem smo ukoreninjeni in vse, kar pričuje o ustvarjalnosti, spretnosti, znanju, vrednotah in načinu življenja Gorenjcev, zlasti naših prednikov, nas navdušuje. Mnogo tega lahko vidite in doživite na naši stalni razstavi Prelepa Gorenjska, katere naslov je povzet po Avsenikovi skladbi. Nismo pa pooblaščeni za vodenje nobenega registra, niti premične dediščine ne. V naši moči je dajanje pobud, sodelovanje v delovnih skupinah, priprava gradiv za vpis v register.

Ob tej priložnosti čestitamo g. Rastku Tepini za uspešno vodenje oživljanja lajnarstva pri nas. Pokojni gospod Slavko Avsenik je v svojem življenju vztrajno deloval, ustvarjal, si prizadeval za odličnost in zvestobo svojim visoko postavljenim vrednotam. Ta njegova drža nam je čudovit zgled in spodbuda za upanje, da kdor čaka, dočaka, kdor trka, se mu odpre.

Mag. Tatjana Dolžan Eržen,
muzejska svetovalka za etnologijo v Gorenjskem muzeju