Prireditve na Pokljuki so se udeležili tudi trije še živeči člani patrulj, ki so se leta 1944 povzpele na Triglav. / Foto: Gorazd Kavčič

Triglav nas povezuje

Udeleženci 30. spominskega pohoda na Triglav so se v soboto zbrali na tradicionalni zaključni prireditvi na Pokljuki, ki je bila letos med drugim posvečena 70. obletnici konca druge svetovne vojne.

Rudno polje – Pohod na Triglav, s katerim se vsako leto spomnijo vzpona partizanskih patrulj in razvitja slovenske zastave na vrhu Triglava leta 1944, je Zveza združenj borcev za vrednote NOB prvič organizirala pred tridesetimi leti. Po osamosvojitveni vojni so se ji pri organizaciji pridružile Zveza veteranov vojne za Slovenijo, Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza slovenskih častnikov. Tudi zato, so poudarili na sobotni prireditvi, je Triglav simbol, ki nas povezuje.

Pohoda se je letos udeležilo skoraj petsto pohodnikov, v vseh preteklih letih pa jih je bilo skupaj že več kot 12 tisoč. »S svojim obiskom očaka ste pokazali ponos in odnos do domovine in naših očetov, dedov in pradedov, ki so pred sedemdesetimi leti premogli toliko poguma, ponosa in ljubezni do domovine, da so nam s krvjo in premnogimi žrtvami tlakovali pot v svobodno Slovenijo,« je zbrane nagovorila predsednica organizacijskega odbora Danica Mandeljc in dodala, da smo tudi pred slabim četrtletjem znali z močno voljo in enotnostjo obdržati domovino. S tovrstnimi srečanji te vrednote po njenih besedah prenašajo na mlajše generacije. »S spominskimi pohodi na Triglav ohranjamo spomin na dogodke, ki krepijo našo slovensko samozavest,« pa je poudaril slavnostni govornik, načelnik generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman. Triglav je po njegovih besedah simbol, ki Slovencem daje moč in nas povezuje. »Je simbol naše vztrajnosti in zgodovinske pripadnosti ozemlju, ki smo ga obranili skozi stoletja.« Zato je pozval, naj bomo ponosni na svojo zgodovino ter s spoštljivim odnosom do preteklosti zagotovimo prihodnost sedanjim in prihod­njim generacijam. Prireditve so se udeležili tudi trije še živeči člani patrulj, ki so se leta 1944 povzpele na Triglav, to so Angelca Vidic - Vlasta, Ivan Gradišek - Dimitrij in Bogomir Tavčar - Svarun. »Zelo ponosni smo bili, ko je zaplapolala zastava, postavili smo se v vrsto in jo pozdravili z našim pozdravom 'zdravo',« je takratne občutke strnila Angelca Vidic - Vlasta, čeprav je priznala, da jih je zelo težko opisati z besedami. Na vrhu Triglava je bila doslej šestnajstkrat, tokrat so jih s helikopterjem pripeljali do Kredarice.

Prvi so na letošnji pohod na Triglav že v soboto, 4. julija, krenili pohodniki iz Ankarana pod okriljem Združenja veteranov vojne za Slovenijo Slovenska Istra ter združenja Sever za Primorsko in Notranjsko. To pot so po besedah Danijela Božiča prehodili že petnajstkrat, pri čemer se mu zdi pomembno, da se na pohodu družijo pripadniki dveh različnih skupin oziroma oboroženih formacij slovenske osamosvojitve. Na ta način po njegovih besedah izražajo svobodoljubje in slovenstvo. Prav tako petnajstič so se pohoda na Triglav udeležili pohodniki z Nanosa. »Hodimo po poteh spominov in opominov, zato smo ambasadorji miru,« je v njihovem imenu poudarila Adrijana Furlan, ki želi, da bi prihodnje generacije živele v miru in prijateljstvu.