Danica Mandeljc, predsednica organizacijskega odbora

Jubilejni pohod na Triglav

Borčevske in veteranske organizacije bodo drugo soboto v juliju že trideseto leto pripravile spominski pohod na Triglav, s katerim se vsako leto spomnijo vzpona partizanskih patrulj in razvitja slovenske zastave na vrhu Triglava leta 1944.

Gorje – »Želimo ohranjati zgodovino in jo prenašati na mlajše rodove. Vendar tisto pravo zgodovino, kot so jo napisali naši zgodovinarji, in ne takšne, ki jo prikrojujejo glede na čas in voljo posameznikov,« je glavni namen spominskih pohodov na Triglav poudarila predsednica organizacijskega odbora pohoda Danica Mandeljc. Pohod pripravljajo v spomin na tri partizanske patrulje, ki so se leta 1944 podale na Triglav. Zadnja od teh treh patrulj je oktobra 1944 na Triglavu razvila slovensko zastavo v čast osvoboditve Beograda.

Na te tri patrulje, je poudarila Danica Mandeljc, so bili pripadniki Prešernove brigade izredno ponosni, zato so se leta 1986 odločili, da se v spomin na te dogodke znova odpravijo na Triglav. V prihodnjih letih so nato s pohodi nadaljevali in pet let kasneje so se jim pridružili tudi mlajši. Po letu 1991, ko so se Slovenci ponovno borili in si izborili samostojnost, so se zvezi združenj borcev oziroma Prešernovi brigadi pri organizaciji pohodov pridružili tudi veterani vojne za Slovenijo. Kot je poudaril Ivo Miklavčič, eden od pobudnikov spominskega pohoda, so se za organizacijo pohodov odločili zaradi posebnega pomena, ki ga je za Slovence vedno imel Triglav. Tudi Danica Mandeljc je poudarila, da je Triglav bil, je in tudi bo ponos Slovencev in naše samostojne države. »Predvsem v težkih časih nam je dajal moč preživetja in premoč nad sovražniki, ki so si želeli našo prelepo domovino. Moč nam daje tudi danes, ko imamo opraviti kar z domačimi sovražniki, ki nas hočejo skupaj z Evropsko unijo spraviti na kolena, razprodati oziroma odtujiti, kar še niso, predvsem pa želijo spravo, ki hoče prodati izdajstvo kot narodno vrlino.«

V vseh preteklih letih se je pohodov na Triglav udeležilo že več kot 12 tisoč pohodnikov in spremljevalcev, letos jih je po besedah vodje pohoda Janeza Kunstlja prijavljenih 518. Od tega se bo na na samo goro odpravilo okoli 420 pohodnikov. Ob njihovem povratku bodo v soboto, 11. julija, ob 13. uri pripravili zaključno prireditev na Rudnem polju, na kateri se bodo spomnili tudi 70. obletnice konca druge svetovne vojne. Slavnostni govornik bo načelnik Generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman. Na Pokljuki tudi letos pričakujejo okrog pet tisoč obiskovalcev, med njimi tudi tri še živeče člane patrulje, ki je leta 1944 na vrhu Triglava razvila slovensko zastavo.

Ob okrogli obletnici so izdali tudi bilten, v katerem so na šestdesetih straneh prikazali dosedanje delo, je dejal urednik Ciril Kraigher. Obenem bodo letos pripravili še razstavo del slikarsko-kiparskih srečanj, ki jih že 22 let pripravljajo ob spominskih pohodih. Doslej je sodelovalo 368 slikarjev in 36 kiparjev.